Jak rozmawiać o nadwadze z dzieckiem?

Avatar photo
Jak rozmawiać o nadwadze z dzieckiem?

Nadwaga i otyłość wśród dzieci oraz młodzieży staje się problemem coraz częściej spotykanym, dotyka coraz szerszej sfery społeczeństwa. Nic dziwnego, że wielu rodziców staje przed często krępującym problemem – jak rozmawiać o tym problemie z dzieckiem? Często nawet u dorosłych fakt ten bywa kwestią mogącą wpędzić w kompleksy – tym bardziej jest to ryzykiem u osób młodszych.

Nadwaga u dziecka

Ten temat został podjęty w ostatnim Journal of Nutrition Education and Behavior. Rodzice, którzy posiadają dzieci z nadwagą zdecydowanie mają problemy z zapanowaniem nad taką sytuacją. Wynika to po części z nieumiejętności rozmawiania o tego typu kłopotach z dzieckiem – problemem w tym przypadku jest to, że ludzie często wolą dać dziecku więcej wolności w wyborze jedzenia, podczas gdy to właśnie rodzic jest tą osobą, która najlepiej może wpłynąć na kształtowanie się pozytywnych wzorców żywieniowych.

Z powodu braku wpływu rodzica na to, co dziecko je i pije, oraz jak dużo czasu poświęca na aktywność fizyczną, możliwe jest pogłębienie się nadwagi. W ślad za tym pójść mogą problemy zdrowotne a nawet stygmatyzacja dziecka w szkole, wśród rówieśników.

Niezależnie od sytuacji należy mieć na uwadze, że dziecko może zareagować złością lub uwagi na temat jego tuszy mogą sprawić mu dużą przykrość. Stąd dobrym rozwiązaniem jest podkreślanie w pierwszym rzędzie jakie są zasady zdrowego żywienia, co warto jeść, czego lepiej nie ruszać. Należy dawać dobry przykład swoimi zachowaniami a także kiedy to tylko możliwe promować aktywność fizyczną.

Zobacz również
wchłanianie magnezu

Źródło: elsevier.com