Jak utrzymać aktywność fizyczną zimą

aktywność fizyczna zimą

Dietetycy oraz trenerzy jak mantrę podkreślają, że regularna aktywność fizyczna obok zdrowej diety i stylu życia jest podstawą zdrowia. Nic dziwnego, że tak wiele wysiłku wkładają w wyrobieniu nawyku częstego ruchu.

Czy to działa? Wygląda na to, że owszem. Chociaż wciąż, walkę z nadwagą i otyłością Polacy przegrywają, bo niestety należymy do narodów europejskich z gorszymi wskaźnikami – to wystarczy zobaczyć na parki i lasy wiosną, latem i jesienią. Wielu Polaków podchwyciło modę na zdrowy styl życia i po pierwszej próbie zdecydowanie widać, że wielu przy tym zostaje.

Aktywność zimą – czyli co?

Powiedzmy sobie szczerze – wyjście na zewnątrz zimą często nie jest pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, kiedy myślimy o spędzeniu wolnego czasu. Często wygrywają z nimi leżenie na kanapie z ciepłym kubkiem w ręku, telewizja, (rzadziej) książka. To zaś nie wpływa pozytywnie na zdrowie i nic dziwnego, że później powrót do formy na wiosnę jest mozolny.

Małymi kroczkami

Przede wszystkim nie warto się zniechęcać aurą. Powiedzmy sobie szczerze – rodzicom małych dzieci będzie łatwiej, bo one często uwielbiają zimową aurę. Bałwan, spacer z sankami, wojna na śnieżki – to wspaniałe elementy dzieciństwa. Jeśli mamy to szczęście mogąc brać udział w tych zabawach z najmłodszymi – bez dwóch zdań, warto w to wejść.

Dobrym pomysłem jest wyrwać się nawet na krótki spacer. Zimą świat wygląda inaczej, co nie znaczy, że nawet bez śniegu nie warto go poobserwować. Czemu jednak nie wejść na wyższy poziom? Warto wybrać się na narty (jeśli nie masz sprzętu – tu LINK). Narty biegowe to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu nawet jeśli nie możesz pozwolić sobie na dłuższy urlop. Jeśli próbowałeś latem nordic walkingu – nie ma powodu, żebyś nie pokochał nart biegowych, bo w końcu ten pierwszy sport to nic innego jak trening zastępczy dla sportowców trenujących narty biegowe.

A może w góry?

Dla wielbicieli sportu z prawdziwego zdarzenia lubiących szybkie tempo oraz szczyptę adrenaliny – warto polecić krótki wyjazd w góry. Nic dziwnego, że do górskie miejscowości są tymi, które są kojarzone ze stolicami sportów zimowych.

Zaplecze polskich miejscowości jest coraz ciekawsze, na tych, którym budżet pozwala czekają też miejscowości alpejskie.

Wybór zimowych dyscyplin nie ogranicza się jedynie do narciarstwa, chociaż to ono właśnie uznawane jest za króla sportów zimowych. W górach oprócz wspomnianego narciarstwa biegowego można także uprawiać narciarstwo zjazdowe. Dla tych, którzy szukają czegoś bardziej oryginalnego lub chcieliby się zająć sportem zimowych na poważnie czekają te dyscypliny, które zwykle mamy okazję oglądać tylko raz na cztery lata podczas olimpiady – jak saneczkarstwo, bobsleje.

Olbrzymią popularność w szybkim tempie zyskał snowboard kilkanaście lat temu – stał się on wręcz ikoną kultury młodzieżowej. Jeśli jeszcze nie próbowaliście tej świetnej zabawy – sprawdżcie to, co najpotrzebniejsze, aby tę przygodę rozpocząć – LINK.

Ale ja utknąłem w mieście! I co teraz?

Mogłoby się zatem wydawać, że skoro nie mieszkasz gdzieś na wsi, gdzie sportu nie musisz uprawiać, bo twoim codziennym kombo kardio-siłowym będzie odgarnianie śniegu z podjazdu (pół godziny do godziny dziennie jeśli taka pogoda się trafi), nie masz szansy na urlop w górach, to jesteś w kropce.

Nic bardziej mylnego. Sprawę nieco komplikuje fakt, że duże metropolie polskie w zimowych miesiącach prześladuje smog i zanieczyszczenie powietrza. Dlatego warto przed wyjściem na spacer do parku sprawdzić jak wygląda czystość powietrza w danym momencie. Obecnie sprawdzenie tego nie wymaga dużo zachodu – istnieją dedykowane temu serwisy internetowe oraz aplikacje, które od razu ostrzegą cię o ryzyku. Postaraj się w takim przypadku ograniczyć czas przebywania na „świeżym” powietrzu – szczególnie nie prowadź zaś sportu typu biegi czy kolarstwo, ponieważ pompujesz wtedy w płuca większe ilości złej jakości powietrza.

Są jednak takie dyscypliny sportowe, które świetnie mogą być uprawiane w miastach. Mowa o tych sportach, które wymagają odpowiedniej infrastruktury. Dla profesjonalistów – hokej na lodzie, rekreacyjnie (ale też i zawodowo) – można się świetnie bawić, uprawiając curling.

W większych miastach na mieszkańców czekają lodowiska – po dobraniu odpowiedniego sprzętu (zależy to od potrzeb i stopnia zaawansowania – sprawdź oferty TUTAJ) możemy rozpoczynać zabawę.

Podsumowanie

Jak widać, zima oferuje wiele zróżnicowanych sportów. Prawdziwi pasjonaci z tego właśnie względu z utęsknieniem oczekują tego, kiedy zrobi się chłodniej i spadnie śnieg. Nie rezygnujmy z aktywności fizycznej zimą. Co zrobić, gdy nie lubimy zimnych temperatur? Alternatywą zawsze może być siłownia albo ćwiczenia fitness w domu. Ważne, żeby się odrobinę ruszać.

Jak dbacie o formę zimą? Których sportów próbowaliście, a które zdecydowanie Wam nie pasują? Piszcie w komentarzu!