Z cyklu zrób to sam: czyli jak zrobić regał do spiżarni lub piwnicy

Regał jest meblem, który doskonale sprawdza się we wszelkiego rodzaju zadaniach. Począwszy od salonu, gdzie możemy ustawić na nim ulubione książki lub pamiątki, aż po piwnicę i spiżarnię, czyli idealne miejsce do przechowywania zapasów, słoików z przetworami oraz innych niezwykle ważnych rzeczy. Pomijając te wywody, faktem jest, że regał jest niezwykle ważnym i przydatnym meblem w każdym domu. Dodatkowo jest tak banalny w swojej prostocie, że jego skonstruowanie nie wymaga w zasadzie żadnego skomplikowanego projektu. Tak mogłoby się wydawać!

Zazwyczaj tego rodzaju meble kupuje się w marketach budowlanych, jednak niektórzy wybierają samodzielne wykonanie. Jak zrobić regał oraz co będzie potrzebna? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Projekt

Oczywiście nie można rozpocząć konstruowania regału bez wcześniejszego projektu, na którym zaznaczysz wymiary mebla, a także określisz jego konstrukcję. Przyjmijmy, że w tym tekście pokażemy, jak zbudować regał drewniany z czterema półkami zrobionymi z płyty MFP.

Przygotowanie niezbędnych narzędzi i materiałów

Po naszkicowaniu prostego projektu należy skompletować wszystkie niezbędne narzędzia i materiały, a także przygotować odrobinę wolnej przestrzeni.

Na samym początku nie będziesz potrzebować wielu narzędzi, wystarczą te podstawowe, czyli:

  • piła (warto postawić na mechaniczną, dzięki której praca będzie łatwiejsza, ale oczywiście ręczną również sobie poradzisz),
  • młotek,
  • gwoździe,
  • ołówek,
  • miara,
  • poziomica (aby kontrolować pion i poziom).

W przypadku bardziej skomplikowanej konstrukcji lub jeśli wymaga tego projekt, konieczne będzie przygotowanie również wkrętów wkrętarki.

Poza niezbędnymi narzędziami koniecznie trzeba przygotować materiał. W tym przypadku będzie to płyta MFP, z której wykonamy półki. Cała konstrukcja wykonana będzie z listew sosnowych, dlatego lepiej przygotować sobie już odmierzone długości.

W projekcie potrzebnych będzie 12 listew sosnowych o wymiarach 6 × 4, które będą  wykorzystane do zbudowania całej konstrukcji, a także posłużą, jako podkonstrukcja półek. 

Cztery z nich powinny mieć długość odpowiadającą wysokości zaprojektowanego mebla, natomiast wymiar pozostałych ośmiu to szerokość regału.

Dodatkowo należy przygotować dwie listwy sosnowe o wymiarach 2 × 4, które będą pełnić funkcję usztywnienia mebla i umieszczone będą po jego przekątnych. Oczywiście można zastąpić je innym materiałem, np. metalowymi prętami, które sprawią, że regał będzie stabilniejszy.

Do dzieła!

Na samym początku pracy, należy zacząć od konstrukcji. Nasz projekt jest banalnie prosty, jednak musi być to zrobione dokładnie, ponieważ właśnie od tego zależy czy półki będą dobrze wypoziomowane.

Cztery listwy stanowiące konstrukcję regału powinny być ustawione dłuższym bokiem do przodu. Później ułatwi to dalszy montaż półek, a dodatkowo będzie mniej odstawał od ściany.

Zobacz również

Podpory półek powinny być umieszczone dłuższym bokiem do konstrukcji, tak aby zwiększyć nośność półek.

Odstępy pomiędzy danymi piklami są oczywiście dowolne i można je rozplanować. Wedle własnych wymagań. Gotowa konstrukcja regału może okazać się niestabilna, dlatego konieczne będzie jej usztywnienie. 

Częściowo wykonają to gotowe półki z płyty MFP, jednak może to się okazać niewystarczające. Do tego posłużą nam właśnie pozostałe dwie listwy, które należy umieścić na przekątnych mebla.

Lepiej zrobić, czy kupić w sklepie? 

Samodzielna konstrukcja regału jest z pewnością sporym wyzwaniem, które wymaga poświęcenia dość sporego czasu. Oczywiście konieczne jest również posiadania pewnych zdolności manualnych, których niestety nie każdy posiada.

W tej sytuacji polecamy zakupić gotowy regał. Na rynku dostępne jest bardzo wiele rodzajów regałów, począwszy od drewnianych, aż po metalowe, które idealnie sprawdzą się w garażu lub spiżarni.

Jeśli zdecydowałeś się na kupno gotowego mebla, zapraszamy na stronę favi.pl, gdzie oferta jest tak bogata, że z pewnością znajdziesz coś, co spełni twoje oczekiwania.