Advertisement

Jesteś tym co jesz – o związkach toksyn, przychodów i stylu życia

Avatar photo
jesteś tym co jesz

Czy obiegowa opinia o tym, że osoby biedniejsze, gorzej się odżywiające bardziej trują się kiepskim jedzeniem i mają więcej toksyn w organizmie jest prawdą? Wiele komentarzy w popularnej prasie oraz głosów w mediach popiera taki punkt widzenia. Sprawa została ostatnio zbadania przez naukowców i wyniki mogą być zaskakujące.

Kto ma bardziej zatruty organizm?

Najnowsze analizy badaczy z University of Exeter Medical School’s European Centre for Environment & Human Health w Truto w Kornwalii wskazują na to, że przychody nie mają silnego związku z zatruciem organizmu toksynami. Okazuje się, że osoby z każdej wartwy ekonomicznej oraz grupy społecznej akumulują wiele szkodliwych związków chemicznych. Badanie objęło sześć grup społecznych i 18 związków chemicznych. Jednak to nie koniec ciekawych spostrzeżeń wynikających z tych badań.

Wszyscy się trujemy – ale nie wszyscy tym samym

Jak się okazuje nie stopniem toksyn w ciele się różnimy lecz typami toksyn. Osoby, którym lepiej się powodzi zmieniają styl życia, odżywiania, zmieniają jedzenie na inne. Dalej jednak zanieczyszczają organizm. Jak to wygląda w praktyce?

Osoby lepiej sytuowane mają częściej problem z wysokimi stężeniami rtęci, cezu, arsenu i talu podczas gdy osoby biedniejsze z ołowiem, bisfenolem A, kadmem i antymonem. Te stężenia w przypadku osób z wyższymi przychodami wynikają między innymi z większego spożycia ryb i skorupiaków łatwo akumulującymi te toksyny podczas gdy w gorzej sytuowanych grupach winą można częściowo obarczać gorsze jakościowo jedzenie oraz częstsze palenie papierosów. Ilustruje to poniższa tabelka:

Wysokie przychodyNiskie przychody
  • arsen

 

  • cez

 

  • rtęć

 

Zobacz również
low FODMAP

  • tal
  • antymon
  • bisfenoal A
  • kadm

 

  • ołów

Styl życia – nie dochody

Jak mówi prowadząca badania dr Jessica Tyrell to nad czym naprawdę powinniśmy się skupić to nie szukanie problemów zanieczyszczenia organizmu w samych problemach finansowych lecz stylu życia w danej grupie społecznej.

Źródło: medicalxpress.com