Kcalmar.pro – recenzja programu dla dietetyków

Kcalmar.pro – innowacyjne narzędzie opracowane przez dietetyków dla dietetyków. Umożliwia m.in. szybsze układanie jadłospisów, komunikację z pacjentem i wiele innych dodatkowych funkcji.

FB

Recenzja Kcalmar.pro

Z dużym entuzjazmem podeszłam do przetestowania programu dietetycznego Kcalmar.pro jako do szeroko komentowanej nowości rynkowej. Przygodę z układaniem jadłospisów zaczęłam jeszcze z prehistorycznym programem „Dietetyk”, później pracowałam na „Diecie 4” i jej najnowszej wersji „Diecie 5”, a także na kilku programach amerykańskich.

Program Kcalmar.pro przybliża użytkownika do standardów zagranicznych wyznaczanych przez pogramy służące do układania diet. Użytkownika czeka wiele dobrze przemyślanych rozwiązań ułatwiających, a przede wszystkim przyspieszających, pracę.

Co potrafi Kcalmar.pro?

Zaliczyć do tych rozwiązań można wbudowaną w program dużą bazę gotowych, łatwych w przygotowaniu potraw – co wyróżnia system to fakt, że potrawy te są opracowane przez własny zespół dietetyków i sprawdzone już przez ponad 60 tys. użytkowników aplikacji dla pacjentów, wypuszczonej pod koniec zeszłego roku. Kcalmar.pro to także możliwość edytowania składników w obrębie poszczególnych potraw, sugerowane wielkości produktów i potraw wyrażone w gramach i miarach domowych. Dużą zaletą tego programu jest intuicyjność jego obsługi oraz to, że układana dieta zapisuje się automatycznie – nie ma obaw, że cała ułożona dieta zostanie utracona na skutek awarii programu czy błędu komputera. Wszystko dzięki temu, że cały program działa w tzw. „chmurze”, czyli dysponując loginem można się do niego zalogować z dowolnego miejsca i sprzętu (w tym także tabletu, smartfona).

Gdyby w trakcie pracy z programem przyszedł Wam do głowy pomysł na zmianę lub nową funkcjonalność Kcalmar.pro, można skorzystać z opcji przesłania swojej sugestii do twórców. Wszystkie komentarze są adresowane odpowiedzią, a pomysły wcielane w życie lub włączane do dalszych planów.

Przyznaję, że pomimo, że program oznaczony jest jako wersja beta to już teraz ani razu się nie zawiesił w trakcie kilkugodzinnego użytkowania. Pracę ułatwia widok całego układanego tygodnia, możliwość szybkiego przekopiowywania, usuwania, zmieniania produktów w obrębie poszczególnych posiłków oraz dni, a także komunikat o niewykorzystanych porcjach posiłków, które można zaplanować np. na drugi dzień, aby ograniczyć marnowanie żywności.

Pasowało mi także to, że można ustawić dowolne proporcje makroskładników – co jest istotne przy niektórych grupach konsumentów. Kcalmar.pro pomyślał także o osobach z celiakią (duża baza produktów bezglutenowych) oraz diabetykach, dla których podawane są wymienniki węglowodanowe do każdego produktu.

Według naszych informacji już niebawem twórcy zadbają także o inną ważna grupę klientów poradni dietetycznych – baza zostanie wzbogacona o preparaty dla sportowców, dodatkowe posiłki, co znacznie ułatwi pracę z tym profilem konsumentów.

Co zobaczy pacjent?

Jeśli chodzi format diety przedstawionej pacjentowi jest on czytelny i przejrzysty – generowany dla każdego tygodnia osobno. Dietetyk ma możliwość praktycznie w dowolnym miejscu nanieść swój komentarz do przedstawianej pacjentowi diety.

Absolutnym hitem jest lista zakupów – bardzo pomocna w organizacji i oszczędności czasu pacjenta. Super, że lista jest podzielona na „sekcje” co jeszcze bardziej ułatwia stosowanie się do zaleceń żywieniowych i jest tworzona zupełnie automatycznie, w tle.

Pogram Kcalmar.pro już wkrótce pozwoli także na bezpośrednią komunikację z pacjentem za pomocą aplikacji na telefon – jest to zupełna nowość, której nie oferuje jeszcze żaden z powszechnych polskich programów służących do układania diet.

Zobacz również
pigwowiec

Minusem programu może być zbyt długa, ogromnie rozbudowana ankieta wywiadu – może ona być trudna dla pacjenta i nie zawsze może ona być przez niego poprawnie wypełniona. Jednak po wypełnieniu jej przez pacjenta, odpowiedzi automatycznie pojawiają się w panelu dietetyka i są edytowalne, więc można po konsultacji zmodyfikować odpowiedzi według własnego uznania. Twórcy mają również dodać możliwość wypełniania ankiety podczas wizyty, w gabinecie, a nie przesyłając ją na adres email.

Kilka przykładowych zrzutów ekranu z programu:

screen

Czy warto wypróbować Kcalmar.pro?

Ogólne wrażenie o programie Kcalmar.pro jest bardzo pozytywne, z dotychczasowych doświadczeń z programami dietetycznymi jestem skłonna do rekomendacji tego programu.
Dla osób zastanawiających się nad wyborem tego programu dużą zaletą może być fakt, że zakup abonamentu można wybrać na dowolny okres bez potrzeby kupowania wiecznej, bardzo drogiej licencji, do czego przyzwyczaiły nas inne, standardowe programy. Poza tym na ten moment możliwy jest wybór darmowego okresu próbnego ( link ).

To nie wszystko!

Według naszych informacji, jakie otrzymaliśmy od autorów programu Kcalmar.pro, program jest intensywnie rozbudowywany. Czego możemy się jeszcze spodziewać w najbliższym czasie?

W ramach dwóch pakietów, bez dodatkowych opłat, dostępna jest opcja profilu publicznego oraz kalendarza wizyt. Profile dietetyków, korzystających z oprogramowania, będą mogły być podłączone pod portal dla pacjentów, który obecnie jest przygotowywany, by łatwiej odnaleźć dietetyka w Internecie i umówić wizytę. Dzięki temu cały proces obsługi będzie można usprawnić i przeprowadzić przez Internet – jeśli zajdzie taka potrzeba. W połączeniu z funkcjonalnością aplikacji mobilnej może to być bardzo ciekawe rozwiązanie dla najbardziej zabieganych pacjentów. Z kolei dla dietetyków to szansa na zdobycie dodatkowych klientów.

Powiew świeżości w branży? Zdecydowanie! :)