Pierwszy kodeks zgodności z RODO dla małych placówek medycznych zatwierdzony

Avatar photo
ustawa

Wymogi związane z ochroną danych osobowych od momentu wprowadzenia w życie RODO sprawiają nie lada ból głowy medykom. Wciąż praktyka w różnych poradniach jest różna. Jedną z inicjatyw, która ma pomóc okiełznać ten informacyjny chaos, jest publikacja „Kodeksu postępowania dotyczącego ochrony danych osobowych przetwarzanych w małych placówkach medycznych„. Dokument ten został w grudniu 2022 zatwierdzony przez Prezesa UODO.

Dokument znajdziecie tutaj: LINK

Jak powstał Kodeks?

Kodeks do 109-stronicowy dokument dostępny na stronie UODO (link w ramce powyżej). Za jego opracowaniem stoi Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

Warto podkreślić, że Kodeks jest zgodny ze wcześniejszymi przepisami i ma ułatwić interpretację obowiązującego prawa w kontekście małych gabinetów medycznych.

Podmioty zrzeszone w Porozumieniu Zielonogórskim będą mogły przystąpić do stosowania Kodeksu w swoich placówkach.

Zobacz również
kwas masłowy

Co to oznacza dla poradni dietetycznych?

Samo przystąpienie do Kodeksu jest ograniczone do wybranych podmiotów z Porozumienia Zielonogórskiego. Niemniej zdecydowanie warto przejrzeć informacyjnie dokument, szukając w nim interpretacji kwestii, które do tej pory były problematyczne dla Ciebie jako właściciela gabinetu. Przykładowymi takimi kwestiami może być chociażby okres przechowywania dokumentacji, wykonywanie badań satysfakcji, zakres zbieranych danych osobowych, sposób udzielania teleporad i ich nagrywania i wiele innych.

Źródło: uodo.gov.pl