Konferencja dietetyczna z cateringiem z McDonald’s

konferencjaNiewiarygodne? A jednak – jak się okazuje problem pojawia się w coraz szerszym zakresie. W Stanach Zjednoczonych nie jest ewenementem, że sponsorami konferencji dietetycznych są firmy, które niekoniecznie kojarzą się w powszechnej opinii ze zdrowym odżywianiem

Wspomniany przypadek z cateringiem z popularnej sieci fast food miał miejsce na dorocznej konferencji dietetyków w Kalifornii (Californian Dietetic Association – CDA) o czym pisze serwis motherjones.com. Sieciówka z fast foodem była jednym ze sponsorów konferencji oraz zapewniała wyżywienie na jeden z lunchy – prezentując przy okazji uczestnikom, że jest nastawiona na zdrowsze niż kiedyś odżywianie i chwaląc się alternatywnymi dla burgerów posiłkami.

Na tym jednak nie koniec – na konferencjach są obecne inne firmy, które korzystają z okazji aby lobbować wśród żywieniowców dając darmowe próbki, zapraszając na darmowy poczęstunek, etc. Co ciekawe – również konkretne wystąpienia są sponsorowane przez firmy zainteresowane daną tematyką. Przykład? “Słodziki w szkole” sponsorowane przez producenta syropu o wysokiej zawartości fruktozy.

Choć sami organizatorzy stoją na stanowisku, że sponsoring nie ma wpływu na wygłaszane opinie, to przemysł żywieniowy stara się mocno lobbować wśród żywieniowców i dietetyków. Tym samym sam znajduje sens swojej obecności w takich miejscach.

A jak sprawa wygląda w Polsce – są już zaczątki takiej mentalności przemysłu czy to dopiero (nie)daleka przyszłość?

Źródło: motherjones.com

Zdjęcie – Prawo autorskie: amornme / 123RF Zdjęcie Seryjne

Zostaw swoją opinię:

O autorze

Redakcja Dietetycy.org.pl -

Kontakt: redakcja@dietetycy.org.pl

Yes No