Teraz czytasz
Kurkuma – przyprawa o zdrowotnym działaniu

Kurkuma – przyprawa o zdrowotnym działaniu

kurkuma przyprawa

Kurkuma jest przyprawą o charakterystycznej jaskrawożółtej barwie. Otrzymuje się ją z rośliny tropikalnej curcuma longa (ostryż). W wyniku rozdrobnienia suszonego kłącza tej rośliny otrzymujemy sproszkowaną przyprawę. Stanowi składnik curry, nadając mu żółty kolor. Dzięki substancji, którą zawiera – kurkuminy, kurkuma ma liczne właściwości prozdrowotne – między innymi przeciwrakowe. W Indiach stosowana jest też jako środek świetnie przyspieszający gojenie się ran oraz niezastąpiony na problemy z żołądkiem. Stanowi także składnik produktów farmaceutycznych, dzięki działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym.

kurkuma przyprawa
Sommaji Larkji / 123RF

Kurkuma – cenna przyprawa

Kurkumina, którą zawiera kurkuma nadaje jej intensywną żółtą barwę. Jest bardzo popularna szczególnie w kuchni indyjskiej oraz tajskiej. Do Europy trafiała już w starożytności, Grecy stosowali ją w czasach antycznych jako świetny barwnik. Sama nazwa kurkumy pochodzi od słowa arabskiego „kourkoum„, czyli szafran. Chińczycy dla odmiany nazywają ją „żółtym imbirem”. Przyprawa ta jest nierozłącznie związana z kulturą Indii i tam jest spożywana w dużych ilościach. Przeciętny Hindus spożywa około dwóch gramów tej przyprawy dziennie.

Zdrowotne właściwości kurkumy

Jak wspominaliśmy we wstępie dzięki zawartości kurkuminy, kurkuma ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Istnieją wskazówki, że kurkuma ma pozytywny wpływ w ochronie przed chorobą Alzheimera oraz rakiem. Te podejrzenia biorą się stąd, że społeczeństwo Indii ma o wiele mniej przypadków zachorowań na te choroby niż kultury zachodnie. To może mieć chociaż częściowe powiązanie ze spożyciem kurkumy. Prace nad medycznym potwierdzeniem tej teorii trwają.

Hindusi przypisują jej właściwości oczyszczające organizm. I dla nich na tym nie kończy się jej pozytywny wpływ na zdrowie. Stosują ją również na inne powszechne dolegliwości takie jak gorączka, biegunka, żółtaczka oraz problemy z żołądkiem i trawieniem.

Zobacz również
asafetyda

Cenią ją również inne orientalne narody – Chińczycy stosują ją w kwestiach związanych z problemami wątroby, zaparciami i krwawieniami.