Liposukcja a lipoliza – na czym polega różnica? Jaki zabieg, na jakie problemy?

Zdarzyło Ci się stosować zamiennie słowa liposukcja i lipoliza? To błąd. Oznaczają one bowiem dwie różne metody redukcji tkanki tłuszczowej. Na czym polega różnica? Wyjaśniamy.

Liposukcja a lipoliza iniekcyjna – na czym polega różnica?

Liposukcja, znana również jako odsysanie tłuszczu, polega na bezpośredniej redukcji tkanki tłuszczowej. Klasyczna forma tego zabiegu to dość inwazyjna operacja, podczas której chirurg wykonuje nacięcie skóry, a następnie usuwa tkankę tłuszczową przy pomocy igły ssącej i aparatury wytwarzającej ujemne ciśnienie. Zabieg ten wymaga kilkudniowej hospitalizacji, długotrwałej rekonwalescencji i niesie ze sobą wysokie ryzyko powikłań. Obecnie istnieje jednak kilka mniej inwazyjnych metod odsysania tłuszczu, które pozwalają na dużo bezpieczniejsze wyszczuplenie ciała. W tym celu stosuje się technologię laserową lub ultradźwiękową. Efekty są takie same jak po klasycznej liposukcji, a pacjent niemalże od razu może wrócić do normalnego funkcjonowania.

Czym w takim razie jest lipoliza? Jej celem jest rozpuszczenie tłuszczu wewnątrz ciała. Komórki tłuszczowe uwalniane są do krwiobiegu i wychwytywane m.in. przez wątrobę. Uszkodzona tkanka tłuszczowa usuwana jest przez organizm na drodze naturalnych procesów fizjologicznych. Jest to metoda mniej inwazyjna niż klasyczna liposukcja. Nie stanowi też takiej ingerencji w organizm, jak odsysanie tłuszczu. Należy jednak pamiętać, że efekty lipolizy nigdy nie będą tak spektakularne, jak rezultaty osiągnięte podczas bezpośredniej redukcji tłuszczu.

Dla kogo liposukcja, a dla kogo lipoliza?

Oba zabiegi to znakomite metody redukcji tkanki tłuszczowej opornej na dietę i ćwiczenia, z tym że liposukcję stosuje się przy większych, a lipolizę przy mniejszych depozytach tłuszczu.

Lipoliza lepiej sprawdza się do wyszczuplania niewielkich i delikatnych obszarów. Za jej pomocą usuwa się tłuszczaki, ginekomastię (przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn) czy podwójny podbródek. Odsysanie tłuszczu najczęściej wykonuje się na dużych partiach ciała: brzuchu, udach czy pośladkach, gdzie tkanka tłuszczowa występuje w większej ilości.

Każdy z przedstawionych zabiegów przeznaczony jest dla osób o normalnej masie ciała lub z lekką nadwagą. Ani liposukcja, ani lipoliza nie powinny być traktowane jako sposób na odchudzanie i redukcję masy ciała. W przypadku otyłości konieczny jest kontakt z dietetykiem i zastosowanie odpowiedniej dietoterapii oraz aktywności fizycznej. U osób z nadmierną masą ciała redukcja tłuszczu jest wręcz niebezpieczna. O zabiegach wyszczuplających można pomyśleć wówczas, gdy po zrzuceniu zbędnych kilogramów, nadal mamy problem z nadmiarem tkanki tłuszczowej w niektórych partiach ciała.

Zobacz również
ser feta

Liposukcja laserowa i ultradźwiękowa

Na szczególną uwagę zasługują dwa zabiegi wyszczuplające wykonywane w warszawskiej Klinice Miracki: liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo oraz liposukcja laserowa, np. w Klinice Miracki Warszawa LipoLife 3G. Różnią się od siebie zastosowaną technologią, ale mają wile cech wspólnych:

  • bezpieczeństwo i niska inwazyjność;
  • możliwość przeszczepu pobranej tkanki tłuszczowej – wykorzystuje się ją do wypełnienia lub powiększenia wybranych obszarów, np. zmarszczek, ust, piersi czy pośladków;
  • krótki okres rekonwalescencji – już kolejnego dnia można wrócić do codziennych obowiązków, pamiętając tylko o noszeniu ubranka uciskowego;
  • szybkie i trwałe efekty – skuteczność liposukcji kawitacyjnej i laserowej jest taka sama, jak klasycznej, ale rezultaty widoczne są dużo szybciej, ze względu na krótszy czas rekonwalescencji;
  • dodatkowym efektem jest ujędrnienie i poprawa sprężystości ciała – laser i ultradźwięki pobudzają procesy regeneracyjne i stymulują produkcję nowego kolagenu w skórze.

Więcej na temat liposukcji i lipolizy dowiesz się od ekspertów z Kliniki Miracki w Warszawie – zapraszamy do kontaktu.