Materac medyczny – dla kogo? Wszystko, co musisz wiedzieć o materacach medycznych

Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że jakość snu w ogromnym stopniu wpływa na jakość naszego codziennego życia. Zdrowy, nocny wypoczynek to podstawa, jeżeli chcemy czuć się dobrze zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. W niektórych sytuacjach zwykły materac to za mało: dla osób o większych potrzebach i wymaganiach stworzono materace medyczne. Czym właściwie są i co je wyróżnia?

Materac medyczny: jak to działa?

Unikalne właściwości materacy medycznych wynikają z połączenia najwyższej jakości materiałów oraz starannie opracowanej technologii produkcji. Różnorodne rodzaje wypełnienia sprawiają, że zależnie od zastosowanej ich kombinacji – materac będzie miał nieco inne właściwości. Niektóre z nich pod wpływem emitowanego przez ciało ciepła stają się bardziej miękkie, otulając śpiącą osobę w wyjątkowo komfortowy sposób. Inne posiadają nacięcia, dzięki którym wzrasta poziom wentylacji. Jeszcze inne – mają budowę opartą na sprężynach, które reagując na nacisk punktowo, zapewniają ciału świetne podparcie. 

Wiele materacy medycznych łączy w sobie powyższe zalety – dzięki czemu są w stanie spełnić wymagania zbyt wysokie dla zwykłych produktów. 

Materace medyczne – dla wymagających

By producent mógł nazwać swój materac wyrobem medycznym, produkt musi przejść przez szereg testów i spełnić dość rygorystyczne wymagania. Zostaje wówczas opatrzony specjalnym certyfikatem: jego obecność daje gwarancję, że materac został zaprojektowany i wykonany w sposób, który szczególnie dobrze wpływa na nasze ciało i pomaga w powrocie do zdrowia – lub zapobieganiu chorobom. Warto odnotować także fakt, że materace medyczne posiadają obniżoną stawkę VAT: wynosi w ich przypadku jedynie 8%. 

Medyczne materace są więc najwyższej jakości produktem, który jest szczególnie polecany osobom mającym problemy ze zdrowiem. Długotrwała rehabilitacja, rekonwalescencja po wypadkach lub urazach, choroby przewlekłe – wszystko to sprawia, że wielogodzinne leżenie w łóżku może stać się niestety koniecznością. Odpowiednie podłoże do spania przyspiesza procesy regeneracyjne zachodzące w organizmie i zmniejszają uciążliwe dolegliwości. 

Jakie są rodzaje materacy medycznych?

Dostępne na rynku materace medyczne dzielą się na kilka kategorii. Każda z nich jest dedykowana osobom borykającym się z konkretnym problemem zdrowotnym. 

Materace rehabilitacyjne są najlepszym wsparciem podczas leczenia kręgosłupa i stawów. Najczęściej dotyczy to osób, które dochodzą do siebie po wypadku, zmagają się ze zwyrodnieniami albo po prostu często odczuwają bóle pleców. Cechą rehabilitacyjnych materacy jest to, że umożliwiają całkowitą relaksację mięśni i odciążenie ciała. Dzięki temu w czasie snu układ ruchu może się regenerować, a krążenie krwi przebiega bez zakłóceń. Rano budzimy się wypoczęci i zrelaksowani – nawet, jeśli mamy tendencję do odczuwania porannej sztywności mięśni i bólu. Rehabilitacyjne materace ortopedyczne często podzielone są na kilka stref twardości, dzięki czemu zapewniają ciału perfekcyjne podparcie w każdym miejscu. 

Zobacz również
proszek do pieczenia

Materace przeciwodleżynowe: polecane są osobom, które spędzają większość swojego czasu leżąc. Są to na przykład osoby starsze, z niepełnosprawnościami lub poważnie chore. Stałe przebywanie w pozycji leżącej, bez zmiany pozycji, wiąże się z ryzykiem odleżyn – wcale nie jest łatwo im zapobiegać! Specjalne materace zmniejszają wywierany na ciało ucisk i zapobiegają problemom z krążeniem krwi. Dodatkowo, zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza, które może swobodnie docierać do wszystkich tkanek. 

Materace przeciwalergiczne – ci, którzy mają skłonności do reakcji alergicznych, dobrze wiedzą, jak dużym może to być problemem. Zatkany nos, kichanie, kaszel, łzawiące oczy i opuchlizna – to tylko niektóre potencjalne dolegliwości. Materace przeciwalergiczne posiadają właściwości zapobiegające rozwojowi bakterii, roztoczy, drobnoustrojów i grzybów. Są też skonstruowane tak, by można było łatwo je prać, pozbywając się wszystkich zanieczyszczeń. 

Czy warto zainwestować w materac medyczny? Nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie – jednak z pewnością takie materace cechują się najwyższą jakością i zapewnią każdemu wyjątkowy komfort snu. Nadają się dla wszystkich: zarówno dla osób borykających się z uciążliwymi schorzeniami, jak i dla tych, którzy chcieliby po prostu zadbać o swoje zdrowie. Wysokiej jakości materace medyczne znajdziesz na stronie https://senpo.pl/materace/materace-o-statusie-wyrobu-medycznego/.