Mniej kalorii w diecie = zdrowsze serce

Avatar photo
kalorie serce

Badania na Washington University School of Medicine w ST. Louis sugerują, że zdrowie serca w późniejszym okresie życia jest lepsze wśród osób, które przez dłuższy czas prowadziły dietę ograniczającą ilość kalorii.

Badanie przeprowadzono na grupie 22 osób (wiek 50+), które prowadziły restrykcyjną dietę (30% poniżej standardowej dostawy kalorii) wobec 20 jedzących normalnie.

O ile zazwyczaj widoczne jest, że wraz z wiekiem zmienność rytmu serca spada (przestaje elastycznie dopasowywać się między innymi do wysiłku fizycznego, stresu), to u osób prowadzących bardziej restrykcyjną dietę – ta zmiana była statystycznie istotnie słabsza.

Zobacz również
dieta dash

Oznacza to więc, że serce tych osób pozostaje dłużej takie jak u osób młodych, co dodatkowo może wskazywać na to, że zdrowie ludzi w ogóle jest lepsze przy tego typu diecie, lecz to nie zostało jeszcze należycie zbadane. Jak komentują badacze, wynikać może to też po prostu z tego, że osoby prowadzące taką dietę starają o wiele bardziej pozostawać zdrowe także w innych aspektach życia – i na przykład mogą rzadziej palić, co nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia.