Moringa – właściwości i wartości odżywcze

Avatar photo
moringa oleifera

Moringa pochodzi z terenów u podnóża Himalajów w Indiach, Pakistanie. Jest to roślina tropikalna, o której się dużo mówi w ostatnim czasie. Jej właściwości były doceniane już w medycynie ajurwedyjskiej 3 tysiące lat temu. Moringa olejodajna znana jest także pod nazwą drzewa chrzanowego – jej cenne właściwości prozdrowotne sprawiają, że została już przez wielu ekspertów zaliczona do zaszczytnego miana superfoods. Przyjrzyjmy się jej bliżej i zobaczmy ile jest w niej zdrowia.

Dostępność i ceny w Polsce

Obecnie moringa to wciąż nowinka – w naszym kraju ta egzotyczna roślina jest wciąż dość droga i dostępna w formie suszonej lub oleju – najłatwiej przez sklepy internetowe. Stąd też jej główne zastosowanie to dodatek do potraw czy smoothie. Poniżej znajdziecie linki:

Moringa: liście


Moringa: tabletki


Składniki odżywcze

Zacznijmy od podstaw – moringa zawiera dużo białka, witamin oraz składników mineralnych. To także źródło cennych antyoksydantów. Wbrew pozorom, choć Europejczycy korzystają z moringi jako ciekawostki, dodatku do diety – to w niektórych rejonach świata stanowi ona ważny składnik menu. Dzieje się tak dlatego, że jej hodowla jest tania i szybka, suszone liście zaś zatrzymują cenne witaminy i składniki odżywcze. Stąd też w społeczeństwach walczących z niedożywieniem może stanowić ważne źródło brakujących składników odżywczych (Thurber, Fahey 2010).

Skład 100 g świeżych liści moringa (USDA 11222)

 KALORIE 64 kcal
 MAKROSKŁADNIKI 
 Białko 9,4 g
 Tłuszcze 1,4 g
 Węglowodany 8,3 g
 SKŁADNIKI MINERALNE 
 Wapń 185 mg
 Żelazo 4 mg
 Magnez 42 mg
 Fosfor 112 mg
 Potas 337 mg
 Sód 9 mg
 Cynk 0,6 mg
 Miedź 0,1 mg
 Mangan 1,1 mg
 Selen 0,9 µg
 WITAMINY 
 Witamina A 378 µg
 Witamina A 7564 IU
 Witamina C 51,7 mg
 Tiamina 0,26 mg
 Ryboflawina 0,66 mg
 Niacyna 2,22 mg
 Kwas pantotenowy 0,13 mg
 Witamina B6 1,2 mg
 Foliany 40 µg
 Kwas foliowy 0 µg
 Witamina B12 0 µg
 Retinol 0 µg
 Witamina D 0 IU
 FLAWONOLE 
 Kwercetyna 16,6 mg
 Kaempferol 6,0 mg
 Isorhamnetin 0,4 mg

Moringa – właściwości prozdrowotne (i ile w nich prawdy?)

Tradycyjnie stosowano moringę jako afrodyzjak, przy zapobieganiu ciąży, dla zwiększenia produkcji mleka u karmiących, dla wzmocnienia układu odpornościowego, pomocniczo w przypadku niektórych chorób i dolegliwości. Nie wszystkie z tych zastosowań znajdują potwierdzenie w wynikach badań.

Istnieją jednak publikacje naukowe dotyczące niektórych z tych właściwości leczniczych moringi. Z tych, o których możemy mówić w oparciu na dowodach – to między innymi zdolność ekstraktu z moringi do obniżania ciśnienia krwi (Faizi et al 1998). Zdrowie układu krwionośnego jest poprawiane także dzięki zastosowaniu oleju z moringi – podwyższa on poziom dobrego cholesterolu HDL, bez wpływu na poziom LDL (Nadeem, Imran 2016).

Moringa wykazuje prozdrowotne właściwości w odniesieniu do zdrowia układu nerwowego i poprawy pamięci (Sutalangka et al 2013)

Również potwierdziły się zastosowania antybakteryjne moringi – na tyle, że w badaniu, gdzie badani użyli roztworu z proszkiem z moringi do umycia rąk z escherichia coli – był on tak samo skuteczny jak zwykłe mydło (Torondel et al 2014). Zauważono także zdolność moringi do regulowania poziomu glukozy we krwi, zapobiegania jego gwałtownym skokom (Majambu, 2012).

🔎 Stosowanie moringi w postaci naparu lub wyciągu etanolowego znacząco redukuje poziom SGPT, SGOT, lipidów, mocznika i glukozy we krwi myszy, wywołaną dietą wysokotłuszczową (Alvarez, 2024).

Cały szereg właściwości związanych z działaniem antyoksydacyjnym rośliny (Santos et al 2012) przekłada się na skuteczność jej stosowania w prewencji wielu chorób.

Trwają wytężone prace nad udokumentowaniem i opracowaniem zastosowania moringi do terapii antynowotworowych (Jung 2014).

Zobacz również
kapusta

Moringa jest także stosowana w alternatywnej terapii u pacjentów z AIDS. Co jednak istotne – naukowcy także potwierdzają pewne korzyści ze stosowania jej podczas terapii, szczególnie w krajach trzeciego świata. suplementacja moringą skutkowała wzrostem liczby komórek CD4 oraz wskaźnika masy ciała, poprawą samopoczucia psychicznego, zarządzaniem depresją i lękiem oraz funkcjonowaniem ważnych narządów wewnętrznych i kontrolą poziomu cholesterolu (Waruguru, 2023).

moringa
pixabay, cc0

Bezpieczeństwo i interakcje

Niestety na chwilę obecną nie przeprowadzono dostatecznej ilości badań, aby można było mówić o konkretnych dawkach moringi, jakich nie należy przekraczać. To samo dotyczy możliwych interakcji z lekami, suplementami czy inną żywnością (Stohs, Hartman 2015).

Szczególną ostrożność powinny z tego powodu zachować osoby o słabszym zdrowiu. Od spożycia dla swojego bezpieczeństwa powinny też wstrzymać się kobiety w ciąży.

Smak i zastosowanie

Nazwa „drzewo chrzanowe” nie jest przypadkowe – korzeń tego kilkumetrowego drzewa ma smak przybliżony do chrzanu. W medycynie wykorzystywana jest w praktyce każda część rośliny – liście, kora, nasiona, korzeń owoce oraz kwiaty. Z nasion produkuje się olej stosowany w kuchni. Owoce, liście i młode pędy są jadalne. Młode, zielone strąki są jedzone w podobny sposób do naszej fasoli lub prażone. Liście spożywa się w formie takiej, w jakiej jemy szpinak – lub po sproszkowaniu jako przyprawę.

Herbata z moringi

Liście mogą być także wykorzystywane do sporządzenia naparu – charakteryzuje się on lekko słodkawym smakiem.


  • Data pierwotnej publikacji artykułu: 30.12.2017
  • Data ostatniej aktualizacji o wyniki badań: 18.02.2024