Teraz czytasz
Nadeszła era dietetyków!

Nadeszła era dietetyków!

Redakcja Dietetycy.org.pl


Tak, zgadza się – ostatnie lata (ale również dekady) to realne zainteresowanie wiedzą specjalistów z zakresu żywienia. O ile jeszcze do niedawna największymi autorytetami często byli twórcy tzw. diet-cud, to teraz osoby szukające informacji oraz porad coraz częściej szukają fachowca z dyplomem.

Nie są to słowa bez pokrycia. Zobaczcie jak w ciągu ostatnich lat rośnie zainteresowanie usługami dietetyków w Polsce (dane Google Trends):

Google Trends, wyszukania „dietetyk” w Polsce

Czy dotarliśmy do ściany wzrostu? Raczej nie – świadczą o tym dane zza Oceanu. Często mówi się, że nasz rynek reaguje kilka lat za amerykańskim a tam zainteresowanie tą branżą dalej rośnie, choć delikatniej:

Google Trends, wyszukania „dietitian” w USA

To bardzo pozytywny trend, gdy zestawimy go ze złotymi czasami diet-cud, samo zainteresowanie często niebezpiecznym „szybkim ochudzaniem” spada:

Google Trends, wyszukania „szybkie odchudzanie” w Polsce

Dietetyka stała się dojrzałą nauką, o czym świadczy też ilość wzmianek w literaturze – jesteśmy już po szczycie, co znaczy, że „dietetyk” (dietitian) oraz „żywieniowiec” wszedł do życia medycznego na stałe (ngram viewer):

Zobacz również
jak kupować wędliny

Google Ngram Viewer, wykorzystanie słów „dietitan” i „nutritionist” w anglojęzycznej literaturze

 

Brak ocen

Proszę oceń