Mancinella – Najgroźniejszy Owoc Świata

Avatar photo
mancinella

Najgroźniejszym dla człowieka owocem jest owoc mancinellihippomane mancinella. Wystarczy dotknąć pnia drzewa na którym on rośnie w czasie deszczu, aby po kilku chwilach puchnąć i mieć silne bóle brzucha. Jej sok jest jeszcze bardziej niebezpieczny – jego dotknięcie powoduje bąble na skórze, pryśnięcie na oko bądź dym ze spalanej mancinelli może spowodować oślepnięcie. Ten przypominający małe jabłko owoc po spożyciu powoduje bardzo silny ból, może prowadzić do śmierci. Związki zawarte w jednym owocu byłyby w stanie zabić wiele osób.

Mancinella – Najbardziej Trujący Owoc Świata

mancinella
Chad Zuber / 123RF

Mancinella występuje w Stanach Zjednoczonych, na Karaibach, Bahamach, północnej części Ameryki Południowej. Jej drzewo rośnie w dżungli, osiągając 15 metrów wysokości. Nazwa mancinelli pochodzi od hiszpańskiego słowa „manzanilla„, która oznacza małe jabłko. Nazwa wynika z wyglądu owocu, inna zaś jej nazwa „manzanilla de la muerte” oznacza „małe jabłko śmierci”, nawiązując do jej śmiercionośnej natury.

Toksyczne Małe Jabłko Śmierci

Jej toksyczność wynika z substancji, które w sobie zawiera – niektóre nie są rozpoznawalne.  Aby uchronić przechodniów przed groźnym drzewem są one czasem oznaczane widocznymi tablicami, bądź czerwonym znakiem X.

Miejscowi ludzie używają chętnie białawego soku z mancinelli do zatruwania swoich grotów strzał. Mówi się również o tym, że przywiązywali pojmanych do pni drzew, co miało przynosić długie męczarnie.

Zobacz również
kaki

A jednak jedzona?

Choć może wydawać się, że ludzie powinni trzymać się od takich owoców z daleka – to są one spożywane. Mianowicie mancinella jest lubiana przez homeopatów. Bardzo silnie rozcieńczona mancinella ma stanowić niezastąpiony środek na wiele schorzeń i wahań nastroju. My jednak tego nie polecamy