Teraz czytasz
Najlepsze i najgorsze diety 2020 wg US News

Najlepsze i najgorsze diety 2020 wg US News

Redakcja Dietetycy.org.pl
najlepsze diety 2020

3, 2, 1 – już jest! Tegoroczne zestawienie US News. Powiedzieć, że się zaskoczycie wynikami to trochę przesada. Dlaczego? Otóż na szczycie królują te same diety co rok temu. Można powiedzieć, że jest to nie lada wyczyn w dynamicznie zmieniającym się światku dietetycznym. Bez dalszego pisania – do rzeczy!

Najlepsze diety 2020 roku to:

1. Dieta śródziemnomorska

Ostatnie lata to prawdziwa moda na model diety śródziemnomorskiej – kolejne badania wskazują na jej pozytywny wpływ na różne obszary ludzkiego zdrowia. Zdrowe tłuszcze, dużo owoców i warzyw – to zasady, które sprawiają, że dieta śródziemnomorska jest godna polecenia. Poniżej dowiecie się więcej o jej zasadach:

2. Dieta DASH

Dieta DASH po raz kolejny w ścisłej czołówce zestawienia co do zasady ma dużo elementów wspólnych z dietą śródziemnomorską. Natomiast jest to dieta specjalistyczna – ma bowiem na celu dbać o stan układu krwionośnego. Jest to o tyle istotne, że to wciąż te choroby są winowajcą znacznej części zgonów w społeczeństwach zachodnich. O jej zasadach przeczytacie tutaj:

2. Fleksitarianizm

Fleksitarianizm wskoczył na pozycję drugą i jest to sygnał rosnącej popularności włączania większej liczby roślin do diety. To dieta, która jest dobra dla zdrowia ludzkiego, dla planety – co ważne, nie powoduje na pierwszym etapie aż takich wyrzeczeń i szoku co przejście na pełny wegetarianizm i weganizm. Więcej o fleksitarianizmie przeczytacie tutaj:

Najgorsze diety 2020 roku to:

35. Dieta Dukana

Dieta Dukana zyskała tak dużą sławę, że nie trzeba jej zasad tłumaczyć. Cóż – w przypadku dietetyków ta sława była i jest bardzo zła – choć już nie tak popularna jak kiedyś – wciąż można spotkać jej zwolenników.

34. Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna to hit ostatnich lat, stąd w Internecie można znaleźć całą masę osób, która będzie broniła jej korzystnego wpływu na zdrowie i sylwetkę. Prawda jest bardziej skomplikowana i przeciętny zjadacz chleba, który z całej koncepcji keto zrozumie tylko to, że magicznie znikną zbędne kilogramy – jedynie na tym traci. Aktualne trendy wskazują, że dieta ta powoli traci już na znaczeniu – więcej na ten temat w artykule „Trendy dietetyczne 2020„.

33. Dieta Whole 30

Niezmiennie w ogonie zestawienia US News. W Polsce nie tak popularna – polega na eliminacji całych grup produktów niezgodnych z organizmem. Ryzyko tego postępowania to niedobory z uwagi na bardzo mocne zmiany w menu, które wymusza.

Słowem komentarza

Choć zmian nie ma wiele, to jednak się pojawiły. Dieta śródziemnomorska nadal króluje i zdecydowanie mało jest dietetyków, którzy by ją odradzali. Na pozycji drugiej pojawiła się świetna dla układu krwionośnego dieta DASH i na tę pozycję awansował fleksitarianizm. To znak, że diety roślinne będą odgrywać coraz większą rolę w modelu zdrowego żywienia człowieka na świecie.

Zobacz również
przypomnij sobie poprzedni posiłek

Również w kategorii najgorszych ostatnią pozycję utrzymała Dieta Dukana, z zestawienia zniknęło Body Reset – zaś utrzymały się Dieta Ketogeniczna oraz Whole 30.

Jeśli chodzi o diety specjalnego przeznaczenia, US News wskazuje, że najlepszymi są:

  • Dla odchudzania: Weight Watchers (Strażnicy Wagi)
  • Komercyjne diety: Weight Watchers (Strażnicy Wagi)
  • Dla diabetyków: Dieta śródziemnomorska
  • Dla zdrowia: Dieta DASH & Dieta śródziemnomorska
  • Na szybkie odchudzanie: Program HRM
  • Dla zdrowego serca: Dieta Ornisha
  • Diety roślinne: Dieta śródziemnomorska
  • Najłatwiejsze: Dieta śródziemnomorska

Jakie jest Wasze zdanie na temat wyników rankingu? Podzielcie się opinią w komentarzu!

0 0 głosuj
Oceń artykuł :-)
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie swoje komentarze