Najlepsze i najgorsze diety 2022 wg US News

Avatar photo
najlepsze diety 2020

3, 2, 1 – już jest! Tegoroczne zestawienie US News. W czołówce i najgorszych dietach ogółem – bez zmian. Trochę zmian jest natomiast, gdy spojrzymy na szczegóły.

 • Wśród najlepszych diet do odchudzania pojawiła się dieta wolumetryczna
 • Wśród najlepszych diet komercyjnych pojawiła się dieta Kliniki Mayo
 • Tym razem dieta śródziemnomorska niepodzielnie króluje w kategorii „dla zdrowia”
 • Na szybkie odchudzanie pojawił się nowy zwycięzca – dieta Atkinsa

Pod lupę wzięto 39 diet. W ciągle zmieniającym się świecie dietetycznym ta stabilność werdyktu to pozytywny sygnał. Skupiamy się na zdrowym zasadach żywienia. Czyli jakich? Przechodzimy do meritum:

Najlepsze diety 2022 roku to:

1. Dieta śródziemnomorska

Ostatnie lata to prawdziwa moda na model diety śródziemnomorskiej – kolejne badania wskazują na jej pozytywny wpływ na różne obszary ludzkiego zdrowia. Zdrowe tłuszcze, dużo owoców i warzyw – to zasady, które sprawiają, że dieta śródziemnomorska jest godna polecenia. Poniżej dowiecie się więcej o jej zasadach:

https://dietetycy.org.pl/dieta-srodziemnomorska-zasady/

2. Dieta DASH

Dieta DASH po raz kolejny w ścisłej czołówce zestawienia co do zasady ma dużo elementów wspólnych z dietą śródziemnomorską. Natomiast jest to dieta specjalistyczna – ma bowiem na celu dbać o stan układu krwionośnego. Jest to o tyle istotne, że to wciąż te choroby są winowajcą znacznej części zgonów w społeczeństwach zachodnich. O jej zasadach przeczytacie tutaj:

https://dietetycy.org.pl/dieta-dash/

2. Fleksitarianizm

Fleksitarianizm wskoczył na pozycję drugą i jest to sygnał rosnącej popularności włączania większej liczby roślin do diety. To dieta, która jest dobra dla zdrowia ludzkiego, dla planety – co ważne, nie powoduje na pierwszym etapie aż takich wyrzeczeń i szoku co przejście na pełny wegetarianizm i weganizm. Więcej o fleksitarianizmie przeczytacie tutaj:

https://dietetycy.org.pl/fleksitarianizm/

Najgorsze diety 2022 roku to:

39. Dieta Dukana

Dieta Dukana zyskała tak dużą sławę, że nie trzeba jej zasad tłumaczyć. Cóż – w przypadku dietetyków ta sława była i jest bardzo zła – choć już nie tak popularna jak kiedyś – wciąż można spotkać jej zwolenników.

37. Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna to hit ostatnich lat, stąd w Internecie można znaleźć całą masę osób, która będzie broniła jej korzystnego wpływu na zdrowie i sylwetkę. Prawda jest bardziej skomplikowana i przeciętny zjadacz chleba, który z całej koncepcji keto zrozumie tylko to, że magicznie znikną zbędne kilogramy – jedynie na tym traci. Chociaż dieta ketogeniczna jest w ogniu krytyki dietetyków – jest obecnie w Polsce najchętniej wyszukiwaną dietą (grudzień 2020).

37. Dieta GAPS

W rankingu ta dieta ma podobną ocenę, co dieta ketogeniczna. Skrót GAPS pochodzi od Gut and Psychology Syndrome Diet. Jest to dieta eliminacyjna, która ma oczyszczać organizm. Eliminujemy produkty, które są trudne w trawieniu. Wada podstawowa jest taka, że osoba zdrowa bez większego powodu wycina cenne grupy produktów z jadłospisu.

Słowem komentarza

Dieta śródziemnomorska nadal króluje i możemy traktować ją jako model żywienia, który jest godny zaufania i nie jest przejściową modą.

Zobacz również
ser feta

Na pozycji drugiej mamy przyjazną dla układu krwionośnego dietę DASH i promujący ograniczenie mięsa fleksitarianizm. To znak, że diety roślinne będą odgrywać coraz większą rolę w modelu zdrowego żywienia człowieka na świecie.

Również w kategorii najgorszych ostatnią pozycję utrzymała Dieta Dukana. Druga od końca dieta ketogeniczna była najchętniej wyszukiwaną dietą w zeszłym roku. Inna popularna dieta Dąbrowskiej, w US News brak, bo jest dietą lokalną, polską.

Ranking najlepszych i najgorszych diet według polskich dietetyków, który przeprowadziliśmy przed kilkoma dniami znajdziecie > TUTAJ.

Jeśli chodzi o diety specjalnego przeznaczenia, US News wskazuje, że najlepszymi są:

 • Dla odchudzania: Fleksitarianizm / Wolumetryczna / Weight Watchers (Strażnicy Wagi)
 • Komercyjne diety: Weight Watchers (Strażnicy Wagi) / Kliniki Mayo
 • Dla diabetyków: Fleksitarianizm / Dieta śródziemnomorska
 • Dla zdrowia: Dieta śródziemnomorska
 • Na szybkie odchudzanie: Dieta Atkinsa
 • Dla zdrowego serca: Śródziemnomorska / DASH / Dieta Ornisha
 • Diety roślinne: Dieta śródziemnomorska
 • Najłatwiejsze: Dieta śródziemnomorska

Jakie jest Wasze zdanie na temat wyników rankingu? Zapraszamy do Klubu Dietetycy.org.pl (dostępne też w aplikacji!), aby dołączyć do dyskusji > LINK