Najlepsze i najgorsze diety 2021 wg US News

najlepsze diety 2020
https://dietetycy.org.pl/dieta-srodziemnomorska-zasady/https://dietetycy.org.pl/dieta-dash/https://dietetycy.org.pl/fleksitarianizm/

3, 2, 1 – już jest! Tegoroczne zestawienie US News. Co do zwycięzców nie będzie zaskoczeń, bo na samym szczycie królują te same diety, co w zeszłorocznym rankingu. Trochę zmian jest natomiast wśród najgorzej ocenianych diet. Pod lupę wzięto w tym roku 39 różnych diet (w zeszłym roku było to 35).

W ciągle zmieniającym się świecie dietetycznym ta stabilność werdyktu to pozytywny sygnał. Skupiamy się na zdrowym zasadach żywienia. Czyli jakich? Przechodzimy do meritum:

Najlepsze diety 2021 roku to:

1. Dieta śródziemnomorska

Ostatnie lata to prawdziwa moda na model diety śródziemnomorskiej – kolejne badania wskazują na jej pozytywny wpływ na różne obszary ludzkiego zdrowia. Zdrowe tłuszcze, dużo owoców i warzyw – to zasady, które sprawiają, że dieta śródziemnomorska jest godna polecenia. Poniżej dowiecie się więcej o jej zasadach:

2. Dieta DASH

Dieta DASH po raz kolejny w ścisłej czołówce zestawienia co do zasady ma dużo elementów wspólnych z dietą śródziemnomorską. Natomiast jest to dieta specjalistyczna – ma bowiem na celu dbać o stan układu krwionośnego. Jest to o tyle istotne, że to wciąż te choroby są winowajcą znacznej części zgonów w społeczeństwach zachodnich. O jej zasadach przeczytacie tutaj:

2. Fleksitarianizm

Fleksitarianizm wskoczył na pozycję drugą i jest to sygnał rosnącej popularności włączania większej liczby roślin do diety. To dieta, która jest dobra dla zdrowia ludzkiego, dla planety – co ważne, nie powoduje na pierwszym etapie aż takich wyrzeczeń i szoku co przejście na pełny wegetarianizm i weganizm. Więcej o fleksitarianizmie przeczytacie tutaj:

Najgorsze diety 2020 roku to:

39. Dieta Dukana

Dieta Dukana zyskała tak dużą sławę, że nie trzeba jej zasad tłumaczyć. Cóż – w przypadku dietetyków ta sława była i jest bardzo zła – choć już nie tak popularna jak kiedyś – wciąż można spotkać jej zwolenników.

38. Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna to hit ostatnich lat, stąd w Internecie można znaleźć całą masę osób, która będzie broniła jej korzystnego wpływu na zdrowie i sylwetkę. Prawda jest bardziej skomplikowana i przeciętny zjadacz chleba, który z całej koncepcji keto zrozumie tylko to, że magicznie znikną zbędne kilogramy – jedynie na tym traci. Chociaż dieta ketogeniczna jest w ogniu krytyki dietetyków – jest obecnie w Polsce najchętniej wyszukiwaną dietą (grudzień 2020).

37. Dieta GAPS

W rankingu ta dieta wypchnęła z ogona zajmującego najsłabsze miejsce „Whole30”, co jest nie lada (niechlubnym) wyczynem. Skrót GAPS pochodzi od Gut and Psychology Syndrome Diet. Jest to dieta eliminacyjna, która ma oczyszczać organizm. Eliminujemy produkty, które są trudne w trawieniu. Wada podstawowa jest taka, że osoba zdrowa bez większego powodu wycina cenne grupy produktów z jadłospisu.

Słowem komentarza

Dieta śródziemnomorska nadal króluje i możemy traktować ją jako model żywienia, który jest godny zaufania i nie jest przejściową modą.

Zobacz również
mleko owcze owce

Na pozycji drugiej pojawiła się świetna dla układu krwionośnego dieta DASH i na tę pozycję awansował fleksitarianizm. To znak, że diety roślinne będą odgrywać coraz większą rolę w modelu zdrowego żywienia człowieka na świecie.

Również w kategorii najgorszych ostatnią pozycję utrzymała Dieta Dukana i Dieta Ketogeniczna… które są najpopularniejszymi stylami odżywiania w Polsce (ketogeniczna była najchętniej wyszukiwaną dietą w zeszłym roku przez dietą Dąbrowskiej, które w US News brak, bo jest dietą lokalną, polską).

Jeśli chodzi o diety specjalnego przeznaczenia, US News wskazuje, że najlepszymi są:

  • Dla odchudzania: Fleksitarianizm / Weight Watchers (Strażnicy Wagi)
  • Komercyjne diety: Weight Watchers (Strażnicy Wagi)
  • Dla diabetyków: Fleksitarianizm / Dieta śródziemnomorska
  • Dla zdrowia: Dieta DASH / Dieta śródziemnomorska
  • Na szybkie odchudzanie: Program HMR
  • Dla zdrowego serca: Śródziemnomorska / DASH / Dieta Ornisha
  • Diety roślinne: Dieta śródziemnomorska
  • Najłatwiejsze: Dieta śródziemnomorska

Jakie jest Wasze zdanie na temat wyników rankingu? Podzielcie się opinią w komentarzu!