Najpopularniejsze diety 2013

2013Jakie diety oraz koncepty żywieniowe były w roku 2013 najbardziej wpływowe? Aby to ocenić zebraliśmy dla Was listę bestsellerowych książek, które sprzedawały się najlepiej na świecie oraz w Polsce. Poniższe zestawienie obejmuje książki z dietetyki i szeroko pojętego zdrowego żywienia.

Polska – bestsellery 2013

#2Chodakowska Ewa, Kavoukis LefterisZmień swoje życie z Ewą Chodakowską
#14Chodakowska Ewa, Kavoukis LefterisRok z Ewą Chodakowską
#37Gaca KonradMoje Odchudzanie
#62Davis WilliamDieta bez pszenicy
#72Bosacka KatarzynaKasia Bosacka cudnie chudnie. Żegnaj pulpecie
#90Bator JulitaZamień chemię na jedzenie

bestsellery 2013 wg strony empik.com

Jak widać Polacy w zeszłym roku upodobali sobie polskich autorów – nie idąc w ślad lat poprzednich gdy triumfy często odnosili twórcy diet cud z importu. Poza pierwszymi miejscami, które okupowały w zeszłym roku książki trenerki fitness Ewy Chodakowskiej, która w swoich publikacjach miejsce poświęcała także odpowiedniemu odżywianiu – pojawia się także Konrad Gaca, którego książka również odniosła sukces. Tak jak poprzednia dwójka również autorka kolejnej książki – Katarzyna Bosacka często widywana jest na srebrnym ekranie (znana z programów wyświetlanych w TVN).

Do top 100 zmieściła się także książka “Zamień chemię na jedzenie” Julity Bator – nie jest to typowa książka o diecie lecz poradnik jak wyeliminować dodatki chemiczne z jedzenia. Jedyną zagraniczną książką, która zmieściła się w tej czołówce to “Dieta bez pszenicy” Williama Davisa. To o tej diecie-cud było szczególnie głośno w zeszłym roku. A jak sytuacja wyglądała poza granicami Polski?

Przeczytaj także na dietetycy.org.pl:  Śniadanie a odchudzanie

Świat: bestsellery 2013

#37William DavisWheat Belly: Lose the Wheat, Lose the Weight, and Find Your Path Back to Health
#47Ian K. SmithShred: The Revolutionary Diet: 6 Weeks 4 Inches 2 Sizes
#62Gwyneth PaltrowIt’s All Good: Delicious, Easy Recipes That Will Make You Look Good and Feel Great
#66David PerlmutterGrain Brain: The Surprising Truth about Wheat, Carbs, and Sugar–Your Brain’s Silent Killers
#71Diane SanfilippoPractical Paleo: A Customized Approach to Health and a Whole-Foods Lifestyle
#73Michael MosleyThe FastDiet: Lose Weight, Stay Healthy, and Live Longer with the Simple Secret of Intermittent Fasting
#84Joel FuhrmanEat to Live: The Amazing Nutrient-Rich Program for Fast and Sustained Weight Loss, Revised Edition
#85Del SroufeForks Over Knives – The Cookbook: Over 300 Recipes for Plant-Based Eating All Through the Year
#90William DavisWheat Belly Cookbook: 150 Recipes to Help You Lose the Wheat, Lose the Weight, and Find Your Path Back to Health

bestsellery 2013 wg strony amazon.com

Jak widać również poza Polską szczególnie popularne okazały się diety Williama Davisa, który promował dietę bez pszenicy. Z diet popularnych w Polsce należy wspomnieć również o Diecie 5:2 Dr. Mosley’a a także Diecie Paleo. Z ciekawostek – w ścisłej czołówce znalazła się także Gwyneth Paltrow ze swoim sposobem na zdrowe odżywianie z dbałością o sylwetkę. To właśnie ta dieta została zakwalifikowana przez British Dietetic Association (BDA) do 5 najgorszych diet roku.

O autorze

Redakcja
Yes No