Nalewki z całą mocą [RECENZJA]

Avatar photo
nalewki z całą mocą

Trendy w dietetyce takie jak slow food, celebrowanie posiłków oraz przygotowanie domowych przetworów są coraz bardziej zauważalne wśród osób zorientowanych na zdrowie i smaczne posiłki.

Tytuł: Nalewki z całą mocą
Autor: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Buchman
Ilość stron: 176
Rok wydania: 2019

Nalewki z całą mocą

„Nalewki z całą mocą” to propozycja wydawnictwa Buchmann skierowana do osób szukających inspiracji, ceniących tradycyjne receptury i lecznicze działanie alkoholowych wyciągów z roślin. Ta książka to również dobry wybór dla lubiących otaczać się pięknymi rzeczami. „Nalewki z całą mocą” jest efektownie wydanym atlasem domowych napojów na bazie owoców, ziół i alkoholu, który może stać się doskonałym prezentem dla rodziny czy znajomych.

nalewki buchman okładka

Przepisy zebrane w książce zostały podzielone na sekcje zgodne z porami roku. Stanowi to duże ułatwienie dla użytkownika gdyż wskazuje dostępność surowców roślinnych do sporządzania konkretnych nalewek. 

Wiosna

W przepisach wiosennych znalazły się między innymi nalewki kwiatowe – na bazie lipy, czarnego bzu, mniszka lekarskiego, rumianku czy kwiatów kasztanowca. Te o bardziej intensywnym smaku to z pewnością sosnóweczka, miętówka czy nalewka benedyktyńska do sporządzenia której używa się wielu przypraw. Dość zaskakującą propozycją wydawać się może nalewka chlebowa. Do jej sporządzenia poza chlebem używa się jasnego piwa, miodu spadziowego, rodzynek, kwiatów lipy oraz przypraw korzennych. Myślicie, że warto spróbować?

Lato

W przepisach na letnie nalewki znaleźć można aż 20 przepisów w tym w przewarzającej mierze z wykorzystaniem dojrzałych owoców. Od klasycznych na bazie malin, wiśni, porzeczek, truskawek, mirabelek i moreli po mniej oczywiste jak nalewka z chrzanu, czosnku, rozmarynu i zielonych orzechów włoskich.

Jesień

Dla tradycjonalistów polecić można przepisy na jesienne nalewki. Znane smaki pigwówki, dereniówki, nalewki z rokitnika, tarniny, śliwek czy żurawin zachwycą częstowanych gości. Ciekawą alternatywą mogą być nalewki z jarzębiny czy kasztanów – ta ostatnia (sporządzona z 1kg pokrojonych kasztanów zanurzonych w spirytusie) ponoć świetnie działa aplikowana zewnętrznie na bolące mięśnie czy stłuczenia.

Zobacz również
czerwone mięso

Zima

W ostatnim rozdziale „Nalewki z całą mocą” znalazło się wiele cytrusowych aromatów, egzotycznych przypraw, orzechów i przede wszystkim wspaniałe likiery. Ciekawymi propozycjami obok cytrynówki, limoncello, nalewki z grejpfrutów, pomarańczy czy imbiru są między innymi pieprzówka, migdałówka oraz nalewka na kminku. Żeńskiej grupie smakoszy do gustu przypadną propozycje likierów od kawowego, czekoladowego przez kokosowy czy korzenna nalewka zimowa.

Podsumowanie

Książka „Nalewki z całą mocą” to dobry wybór prezentowy, piękne wydanie poświęcone nalewkom stanie się ozdobą rodzinnej biblioteczki a inspirujące przepisy znajdą swoich amatorów.