Niedobór witamin i minerałów – objawy, leczenie

Niedobór witamin i minerałów w organizmie manifestuje się zespołem różnorodnych objawów, od kruchych paznokci przez kurcze mięśni aż po zaburzenia widzenia. Zjawisko może stanowić przyczynę groźnych chorób metabolicznych. Hipowitaminozę leczy się m.in. suplementacją.

(materiał partnera)

Niedobór witamin i minerałów – objawy

Niedobór witamin i minerałów, czyli związków niezbędnych do utrzymania optymalnego funkcjonowania tkanek, narządów i układów organizmu powoduje zakłócenia pracy ustroju o różnym charakterze. Obniżenie stężenia składników odżywczych manifestuje się zespołem dokuczliwych objawów. W zależności od rodzaju brakującego mikroelementu, obserwuje się różne dolegliwości. 

Przykładowo awitaminoza witaminy A pogarsza wydajność pracy narządu oka i zmysłu wzroku oraz odpowiada za spadek apetytu, wypadanie włosów czy suchość skóry. Z kolei niedobór witaminy K utrudnia gojenie się ran i prowadzi do zaburzeń krzepnięcia krwi. Natomiast niski poziom witaminy D sprzyja krzywicy, osteoporozie, wadom postawy, bólom mięśni czy problemom z zębami. Szczególnie niebezpieczne bywają niedobory witamin z grupy B, np. niskie stężenie witaminy B3 sprzyja depresji, hipowitaminoza B5 wpływa na zaburzenia snu i koncentracji, braki B11 stanowią przyczynę chronicznego zmęczenia, spadku masy ciała i wad cewy nerwowej u płodu ciężarnej kobiety, a długo utrzymujący się niski poziom B12 odpowiada za niedokrwistość czy zaburzenia czucia. Tylko odpowiednia terapia niedoborów witaminowych i mineralnych może przywrócić równowagę elektrolitową.

Zobacz również
figi właściwości

Szeroki asortyment suplementów diety, czyli środków spożywczych stanowiących skoncentrowane źródło pierwiastków, można znaleźć na stronie internetowej https://sklep.medme.pl/bez-recepty/witaminy-i-mineraly,k396. Wyroby medyczne dostępne są w wielu postaciach farmaceutycznych, m.in. w formie kapsułek doustnych, kropli i tabletek do rozpuszczenia, co ułatwia bezpieczne dawkowanie i jednocześnie zapewnia komfortowe zażywanie.

Leczenie niedoboru witamin i minerałów

Leczenie niedoboru witamin, minerałów i innych składników odżywczych przewiduje wiele metod, których wspólnym zadaniem jest przywrócenie prawidłowego poziomu mikroelementów w ustroju. Równie ważna co suplementacja jest odpowiednia dieta ukierunkowana na podaż nie tylko brakujących substancji, ale również związków usprawniających ich wchłanianie i rozprowadzanie. Dostarczanie witamin i minerałów nie polega wyłącznie na zajadaniu się jarzynami. Warto zapamiętać, że część witamin jest rozpuszczalna w tłuszczach, a część w wodzie. Dieta powinna uwzględniać tłuszcze nienasycone oraz odpowiedni poziom nawodnienia. Jeśli pomimo zbilansowanej diety objawy hipowitaminozy nie ustępują, warto rozważyć dokładniejszą diagnostykę zjawiska. Niedobór witamin może przybrać formę wtórną, co oznacza, że za niski poziom składników odpowiadają inne czynniki niż dieta, np. choroba towarzysząca, w której przebiegu dochodzi do niewłaściwego przyswajania witamin. W takiej sytuacji opanowanie rozwoju zaburzenia spowoduje przywrócenie równowagi elektrolitowej.