Niezbędność i ryzyko spożycia produktów bogatych w kwasy omega 3

omega 3

NNKT to NIEZBĘDNE nienasycone kwasy tłuszczowe. Do tej właśnie grupy należy kwas omega-3. NNKT są wykorzystywane w organizmie do budowy błon komórkowych oraz ich umożliwiają ich prawidłowe funkcjonowanie, transport i dystrybucję lipidów. To prekursorzy eikozanoidów, czyli hormonów tkankowych odpowiedzialnych za funkcjonowanie wielu narządów i tkanek niezbędnych do życia. Ponieważ nie wszystkie kwasy tłuszczowe mogą być syntetyzowane w organizmie człowieka, należy ich dostarczać z pożywieniem. Tu rodzi się pytanie: gdzie, jak, w jakich ilościach i czy dla każdego są one dobre?

Źródła kwasów omega-3

Najbardziej popularny sposób zapewnienia sobie w organizmie tych ważnych kwasów, to spożywanie ryb i owoców morza. Najczęściej spożywaną i dostępną rybą pod tym względem jest łosoś, śledź, tuńczyk czy wyciąg z wątroby ryb – tran.

Skutki niedostatecznej ilości kwasów omega-3

Z ogólnej wiedzy na temat żywności wynika, iż powinniśmy spożywać ryby 2- 3 razy w tygodniu (po 100-150 gram), ponieważ niedobory NNKT mogą być niebezpieczne, mogą prowadzić do przykrych konsekwencji szczególnie u dzieci. Brak tych tłuszczów może spowodować niedorozwój mózgu, źle wpływać na regulację ciśnienia krwi, nieodpowiednie funkcjonowanie nerek, spadek odporności. Tłuszcze te pomagają również trzymać w ryzach nasz cholesterol, oraz są eliksirem młodości. Warto zatem je jeść.

Zagrożenia

Jednak jak ze wszystkim w życiu – nie można przesadzać. Jak mawiał ojciec medycyny nowożytnej Paracelsus: „wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka decyduje, że jakaś substancja jest trucizną”. Z najnowszych opinii EFSA wynika, że kobiety w ciąży nie powinny spożywać zbyt dużo tłustych ryb morskich ze względu na niebezpieczne ilości rtęci w ich organizmach. Szczególnie niebezpieczna dla życia i zdrowia płodu jest metylortęć, która może powodować niedorozwój umysłowy, fizyczny, upośledzenie wzroku oraz słuchu – podczas gdy u matki nie występują żadne niepokojące objawy. Nie zaleca się zatem jedzenia tuńczyka kobietom w ciąży, ponieważ właśnie ta ryba gromadzi w sobie największe ilości metali ciężkich.

Reasumując, ryby należy jeść. Są smaczne, zdrowe i pomagają utrzymać organizm w dobrej kondycji. Tak właśnie możemy dostarczać odpowiednią ilość NNKT.