Nowa Piramida Żywieniowa IŻŻ

Avatar photo

Instytut Żywności i Żywienia właśnie wydał nową, zaktualizowaną Piramidę Żywieniową – stanowiącą prezentację graficzną, ujmującą zasady zdrowego odżywiania. Poprzednia wersja piramidy pochodziła z roku 2009.

Co się zmieniło w piramidzie?

Zmian jest kilka, istotnych – mają one być odzwierciedleniem zmian w rekomendacji i zdobyczy naukowych ostatnich lat. Tym samym:

  • Owoce i warzywa awansowały na najważniejsze, pierwsze miejsce w piramidzie. To efekt dużego nacisku jaki kładzie się na te grupy produktów.
  • Produkty zbożowe, wcześniej ustawione na pozycji pierwszej zostały przez warzywa i owoce zdetronizowane i spadły na miejsce drugie, odrobinę mniej (lecz wciąż) ważne
  • Zmieniona jest sama nazwa piramidy – w której pełnej nazwie „Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej” podkreśla się teraz jak ważne jest aktywne życie
  • W piramidzie pojawiły się także zioła (to uznanie tego, że są one potrzebne w diecie) oraz wyszczególnione zostały orzechy (często polecane przez specjalistów dla zdrowej diety)

W komunikacie IŻŻ prof. Mirosław Jarosz wspomina o tym, że warzywa i owoce powinny stanowić co najmniej połowę tego co jemy – przy czym z tego 3/4 powinny stanowić warzywa a 1/4 owoce.

Kliknij na miniaturę i obejrzyj pełny dokument na stronie IŻŻ:

Zobacz również
racje żywnościowe

nowa_piramida_zdrowego_zywienia