Od 1 września zdrowsze jedzenie w szkołach – 5 najważniejszych zmian

Wraz z początkiem roku szkolnego wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące jedzenia w sklepikach szkolnych. Mają one na celu poprawę jakości żywienia wśród dzieci i młodzieży – dokładniej zaś ograniczenie dostępu do niezdrowego jedzenia w sklepikach szkolnych i oferowanych w ramach żywienia zbiorowego szkół. Przedstawiamy w skrócie na czym polegają te zmiany:

rozporzadzenie

1. Sprzedaż tylko produktów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży

Produkty, jakie mogą być sprzedawane w jednostkach oświatowych są ograniczone do grup, które określają przepisy Ministerstwa Zdrowia. To samo odnosi się do produktów dozwolonych w żywieniu zbiorowym. Aktualną listę znajdziesz w linku pod artykułem.

2. Zakaz reklamy produktów niedozwolonych

Ustawa idzie dalej i zakazuje reklamy produktów, które nie mieszczą się w kategorii grup dozwolonych wspomnianymi przepisami w placówkach oświaty.

3. Minister Zdrowia decyduje o grupach produktów dozwolonych

Jak wynika więc z kwestii opisanych wcześniej – Ministerstwo Zdrowia odpowiada za dopuszczanie konkretnych grup produktów do sprzedaży w szkołach i wykorzystania w żywieniu zbiorowym.

4. Dyrektor placówki z większymi kompetencjami

Ustawa przekazuje w ręce dyrektora więcej kompetencji w sprawie dopuszczania konkretnych produktów (bez wyszczególniania samych marek) – może takich ustaleń dokonywać w porozumieniu z radą rodziców. Co istotne – w przypadku naruszenia ustaleń ma prawo rozwiązać bez odszkodowania umowę z podmiotem prowadzącym sklepik, żywienie zbiorowe. Sama umowa z podmiotem powinna zawierać zaś konkretne ustalenia związane z dozwolonymi produktami do sprzedaży w szkole. Dyrektor ma również prawo do nałożenia wysokich kar przy naruszeniu ustalonych przepisów.

Przeczytaj także na dietetycy.org.pl:  Tabele składu i wartości odżywczej żywności - 2017 - PZWL

5. Nieograniczony dostęp do wody pitnej

Od 1 września w szkołach istnieje obowiązek zapewnienia dostępu do wody pitnej, spełniającej wymogi przydatności do spożycia.

PRZECZYTAJ PEŁNĄ TREŚĆ USTAWY NA STRONIE MINISTERSTWA >

Jak oceniasz wprowadzone zmiany w żywieniu uczniów szkół?

Photo (c) Prawo autorskie: 123RF Zdjęcie Seryjne

Zostaw swoją opinię:

O autorze

Redakcja Dietetycy.org.pl -

Kontakt: redakcja@dietetycy.org.pl

Yes No