Teraz czytasz
Otyłość a ryzyko nowotworu

Otyłość a ryzyko nowotworu

otyłość ryzyko

Zgubny wpływ nadwagi, a zwłaszcza otyłości na nasz organizm jest powszechnie znany. Otyli ludzie są znacznie bardziej narażeni na zawał serca, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy miażdżycę, o czym regularnie informują nas statystyki. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, skala problemu każe mówić dziś o prawdziwej epidemii otyłości, która z roku na rok staje się coraz bardziej powszechnym schorzeniem. Zmiana stylu życia – ograniczona aktywność fizyczna i regularne spożywanie wysoko przetworzonej żywności – spowodowała, że w ciągu ostatnich czterech dekad poziom otyłości w Polsce wzrósł diametralnie. W latach 70. cierpiało na nią niespełna 10 proc. społeczeństwa; dziś otyłych mieszkańców naszego kraju jest już ponad połowa. Jedną z najpoważniejszych konsekwencji tej, dotykającej coraz więcej ludzi na całym świecie, choroby jest zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów, co potwierdzają kolejne wyniki badań.

Nadmierna waga czynnikiem ryzyka

Już w 2014 roku podczas sympozjum gastrologów i onkologów Gastrointestinal Cancers Symposium w San Francisco skonstatowano, że przekraczająca dopuszczalne normy waga jest bardzo istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia nowotworów, a w niedalekiej przyszłości może ona stać się nawet główną przyczyną raka. Jak w 2015 roku podała Światowa Organizacja Zdrowia, nawet 41 proc. wszystkich nowotworów może być wywołanych otyłością. Do najczęstszych należą rak okrężnicy, jelita grubego, piersi, macicy, przełyku oraz rak nerki. Statystyki pokazują, że zbyt duża masa ciała negatywnie wpływa na rokowania u kobiet chorujących na raka piersi lub macicy oraz potęguje ryzyko nawrotów. Wyniki wieloletnich badań nad rakiem piersi nie pozostawiają złudzeń – u kobiet przed menopauzą, które cierpiały na otyłość w momencie postawienia diagnozy nowotworu, ryzyko śmiertelności wzrasta aż o 75 proc. względem kobiet o prawidłowej masie ciała. Dlaczego nadprogramowe kilogramy mają tak ogromny wpływ na zwiększenie ryzyka nowotworowego? Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia wyjaśniają, że dzieje się tak dlatego, że u osób otyłych występuje znacznie szybsze namnażanie się komórek – w tym również nowotworowych. Nie dziwi zatem, że już teraz mówi się o otyłości, jako czynniku ryzyka wystąpienia nowotworu równie groźnym, co… palenie papierosów.

nadwaga
© Mark Bowden / 123RF

Jak uniknąć otyłości

W walce z otyłością niezbędnym narzędziem jest świadomość problemu oraz determinacja we wprowadzeniu niezbędnych zmian w stylu życia. Chcąc uniknąć poważnych konsekwencji otyłości, która doprowadzić może nawet do wystąpienia nowotworu, powinniśmy uważnie przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym oraz aktywności fizycznej. Regularne uprawianie sportu lub choćby codzienna niewielka dawka ruchu w postaci kilkudziesięciominutowych spacerów oraz zbilansowana dieta, której podstawą są warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze to najprostsza, a zarazem najbardziej skuteczna metoda uniknięcia nadwagi, a w dalszej perspektywie otyłości.

Opracowano na podstawie:

Zobacz również
dieta na odporność

  • Otyłość zwiększa ryzyko nowotworów. Fakty Interia: interia.pl
  • Otyłość a ryzyko rozwoju nowotworów. 121doc: 121doc.com/pl/
  • Obesity and cancer risk. Cancer gov: cancer.gov
  • Otyłość prowadzi do raka szybciej niż palenie papierosów? Newsweek: newsweek.pl

0 0 głosuj
Oceń artykuł :-)
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie swoje komentarze