Otyłość sprzyja utracie zębów – wyniki badań

Avatar photo
otyłość utrata zębów

Utrata uzębienia stanowi poważne zagrożenie zdrowotne. Szczególnie dla osób starszych to nie jest tylko i wyłącznie kwestia estetyczna. Ma istotne znaczenie dla komfortu życia i zachowania różnorodności spożywanego pokarmu w wieku podeszłym.

Interesujące badanie przeprowadzone wśród Japończyków. Okazuje się, że BMI ma istotny wpływ na to, jaki mamy stan zębów. Zespół naukowców swoje ustalenia opublikował niedawno w PLOS One. Co zatem ustalili?

Przebieg badania

Wcześniej pojawiały się już wybrane opracowania, które podejmowały temat. Do tej pory nigdy nie przeprowadzono ich na szerszym zakresie danych. Stąd wartość otrzymanych wyników jest znacząca.

W badaniu uwzględniono dane ponad 230 tysięcy Japończyków w wieku 20-74 lata. Naukowcy podzielili ich na cztery grupy w zależności od BMI. Następnie analizowano grupy wiekowe pod względem uzębienia. Usunięto także wpływ takich czynników jak płeć czy to, czy dana osoba paliła papierosy.

Zobacz również
oferty pracy

Podsumowanie

Badanie dowiodło, że osoby, które mają BMI powyżej 25, częściej cierpią na brak uzębienia. Oznacza to, że otyłość jest dodatkowym predyktorem wystąpienia utraty zębów.

Źródło: [1]

Na podstawie: Hayashi, M., Morino, K., Harada, K., Miyazawa, I., Ishikawa, M., Yasuda, T., … & Atsushi, I. (2022). Real-world evidence of the impact of obesity on residual teeth in the Japanese population: A cross-sectional study. PloS one17(9), e0274465.