Pełny raport: ceny usług dietetycznych w Polsce 2016

Jak co roku, mamy przyjemność przedstawić Wam 1 marca raport na temat cen usług dietetycznych w Polsce, obejmujący ceny oraz ich zmiany dla najczęściej oferowanych usług. Raport został opracowany na podstawie cen w kilkudziesięciu polskich stacjonarnych poradniach dietetycznych.

Ceny Usług Dietetycznych w Polsce

Zacznijmy od najważniejszego – jak kształtują się cenniki poradni dietetycznych w tym roku?

W poniższej tabeli znajdują się obecne najtańsze (minimum) oraz najdroższe (maksimum) usługi dietetyczne – znaleźć możecie również średnią arytmetyczną oraz medianę cenników.

Ceny usług dietetycznych w Polsce – 2016
Nazwa usługi Mediana Średnia Minimum Maksimum
Konsultacja wstępna 80 zł 79 zł 40 zł 150 zł
Konsultacja kontrolna 60 zł 71 zł 30 zł 150 zł
Jadłospis 7-dniowy 100 zł 105 zł 80 zł 150 zł
Jadłospis 14-dniowy 155 zł 176 zł 120 zł 180 zł
Jadłospis 30-dniowy 280 zł 262 zł 100 zł 400 zł
Jadłospis 90-dniowy 390 zł 434 zł 250 zł 700 zł
Zakupy z dietetykiem (1h) 100 zł 102 zł 80 zł 150 zł
Testy FoodDetective 410 zł 426 zł 400 zł 490 zł
Pomiary 30 zł 33 zł 20 zł 50 zł

Warto zwrócić uwagę na to, że większość poradni stosuje politykę cenową uwzględniającą niższe ceny dla wizyt kontrolnych. Sama ilość kombinacji diety na ilość dni jest różna i zazwyczaj zamyka się w ofercie 7 dni i 14 dni, chociaż można spotkać niestandardowe – 3, 5, 10, a nawet 180 dni.

Ceny diet rosną (dla lojalnego klienta)

Interesujący fakt płynie z porównania zmian cen w ostatnich latach. Przede wszystkim widać trend do tego, by konsultacja wstępna oraz pomiary, związane często z pierwszą wizytą w gabinecie dietetycznym stały się tańsze.

Równolegle do tego ceny usług długoterminowych rosną. Chociaż dalej ekonomicznie jest zakupić dłuższy plan żywieniowy, to te różnice względem lat poprzednich maleją.

Widoczna duża zmiana kosztów zakupów z dietetykiem 24% r/r, która jednak pozostaje usługą niszową i zmiany cen w niektórych poradniach może powodować zachwianie średniej ceny ogółem.

Średnie ceny typowych usług w latach 2014-2016

Średnie ceny usług Zmiana śr. ceny 2016 2015 2014
 Konsultacja wstępna  -7%  79 zł  85 zł  82 zł
 Konsultacja kontrolna  +18%  71 zł  60 zł  59 zł
 Jadłospis 7-dniowy  +2%  105 zł  103 zł  78 zł
 Jadłospis 14-dniowy  +6%  176 zł  166 zł  143 zł
 Zakupy z dietetykiem (1h)  +24%  102 zł  82 zł  80 zł
 Testy FoodDetective    426 zł  426 zł  416 zł
 Pomiary  -15%  33 zł  39 zł  32 zł

Usługi niestandardowe

Jak co roku zaskakuje pomysłowość poradni dietetycznych – niektóre rozwiązania i usługi są unikalne i pojawiają się tylko w jednej poradni w całym kraju.

Ile procent poradni ma w swojej ofercie:

Usługa % poradni
 Testy na nietolerancję pokarmową 21%
 Jadłospis kwartalny 13%
 Specjalna oferta dla par 21%
 Zakupy z dietetykiem 18%
 Genodieta  5%
 Wizyta domowa  15%
 Konsultacja Skype  10%
 Warsztaty grupowe  13%

Rynek dietetyczny w Polsce (sprawdź ostatni raport) szczególnie w dużych miastach to nie lada wyzwanie. Zachęcamy do sprawdzenia możliwości niestandardowej promocji swojej poradni poprzez publikację swoich artykułów na dietetycy.org.pl. Więcej informacji na: >>> LINK, a także darmowej promocji poradni w naszym katalogu.

Podobał Ci się ten raport? Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić ważnych informacji:

Twój adres e-mail nie zostanie przekazany dalej. Zapisz się i zaakceptuj naszą politykę prywatności. Pamiętaj o kliknięciu w mail potwierdzający!

Zostaw swoją opinię:

O autorze

Kontakt: redakcja@dietetycy.org.pl

 • @Tomasz Chudziński – masz (niestety!) rację i zapewne przyzna to każdy dietetyk – zła jakościowo pomoc może tylko zaszkodzić, szczególnie w kwestiach takich jak dieta.

 • Tomasz Chudziński

  To prawda, skoro jest popyt- jest i podaż. Pytanie tylko czy podaż = zdrowie ? Niestety poradnię założyć może praktycznie każdy, natomiast prawdziwych specjalistów jest de facto niewiele. Dietetyka wraz z wszelaką aktywnością fizyczną jest obecnie na topie, a to niestety często przyciąga osoby chcące zwyczajnie ubić dobry interes.

 • @Marta Zielińska – gdy jest popyt, musi się znaleźć ktoś kto te usługi zaoferuje.

 • Marta Zielińska

  Zgadza się, że niektóre poradnie przechodzą już w sferę śmieszności, gdy spojrzy się na te “niestandardowe” oferty. Bo same standardowe zakupy z dietetykiem, oferty dla par, oferty dla singli, noworoczne, wielkanocne nikogo nie dziwią. Ale niestety częściej w myśl “nasz klient, nasz pan” wiele poradni oferuje ładnie ujmując “alternatywne” diety takie jak paleo, grupy krwi, czy inne.

 • Tomasz G

  Dziękuję za odpowiedź. Takie miałem właśnie wrażenie :-)

 • @Agnieszka – dziękujemy za opinię. Oczywiście zgoda pod tym względem, że oferta różnych poradni się zdecydowanie różni. Raport z natury rzeczy musi syntetycznie obejmować ofertę poradni. Co za tym idzie zazwyczaj te droższe zawierają często dłuższy wywiad, lepszą jakość diety czy chociaż sposób i szybkość jej przygotowania.

  Jak napisaliśmy we wstępie – raport obejmuje co roku ponad 50 poradni z całej Polski – przy czym dotyczy tylko poradni stacjonarnych (bez online).

  Mamy nadzieję, że mimo zastrzeżeń również znalazła Pani dla siebie użyteczne informacje. Pozdrawiamy.

 • Agnieszka

  Niestety kolejny raz raport ma się nijak do rzeczywistości i jest pozbawiony sensu, a szkoda bo zapowiadało się ciekawie. Weźmy pod lupę chociażby konsultację kontrolną, gdzie różnica między minimum i maksimum jest chyba stosunkowo największa. Raport zupełnie nie uwzględnia co podane ceny obejmują. Czasem cena konsultacji zawiera ułożenie nowego jadłospisu, czasem za jadłospis trzeba dopłacić – stąd niższe ceny samej konsultacji. W każdym bądź razie nie można porównywać cen nie wiedząc co tak naprawdę one uwzględniają.

  Pytanie jeszcze skąd czerpią Państwo informacje na temat cen, ile poradni i z jakich regionów Polski jest tu wzięte pod uwagę? Cena konsultacji wstępnej – znam przypadki o wiele wyższych cen niż tutaj podana. Cena analizy składu ciała/pomiarów to samo – wiele poradni wykonuje ją zupełnie bezpłatnie, a wiele wycenia ją na o wiele więcej niż podane przez Państwa 50 zł.

  Nie wiem skąd takie różnice w postrzeganiu rzeczywistości u mnie i u Państwa, ale mam nadzieję, że raport 2017 będzie bardziej rzetelny.

  Pozdrawiam

 • @Tomasz G – spieszymy z dodatkowymi informacjami. Na moment przygotowania raportu 7,14 – dniowe były zdecydowanie najpopularniejsze i znajdowały się w 80-90% jako element stałej, typowej oferty. Zazwyczaj nie znajdowały się w niej jedynie tam, gdzie konkretne plany żywieniowe nie były oferowane – zaś oferta obejmowała raczej serię konsultacji żywieniowych.

 • Tomasz G

  Bardzo ciekawa analiza. Z mojej perspektywy to trochę wygląda inaczej ale może też działam w specyficznym regionie (Pomorze). Ciekawe jakie jest pokrycie w ofercie dietami innej długości (7,14 dni).

Loading...
Udostępnienia