Teraz czytasz
Petycja: dietetyk w zespole POZ

Petycja: dietetyk w zespole POZ

Redakcja Dietetycy.org.pl

Według ankiety, którą przeprowadziliśmy po koniec roku – było to, a raczej miało być, najważniejsze wydarzenie roku 2016 – dietetycy mieli być w pierwotnej zapowiedzi projektu nowej ustawy Ministerstwa Zdrowia włączeni do zespołu POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej). Informacja ta pojawiła się w lipcu zeszłego roku i sprawiła dużo nadziei środowisku dietetyków – więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Jednak w obecnej wersji ten zapis dotyczący dietetyka odchodzi w cień. Pełni on w zespole funkcję doradczą ale nie jest kontraktowany przez NFZ. To oznacza brak uregulowania jego zatrudnienia i brak wytycznych jak miałaby taka funkcja doradcza wyglądać.

W ślad za tym środowisko dietetyczne przekazało na początku lutego do Ministerstwa Zdrowia petycję w tej sprawie, aby dietetyk w POZ jednak się pojawił. W petycji podpisanej przez pona 800 osób znalazł się także proponowany model rozliczenia dietetyka – liczony per capita, czyli w zależności od PKB. Wydatek ten jednak według autorów petycji jest uzasadniony – szacują koszty związane nieprawidłowym żywieniem na 75% kosztów leczenia w ogóle.

0 0 głosuj
Oceń artykuł :-)
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie swoje komentarze