Piramida Żywienia Dzieci i Młodzieży 2019
Piramida Żywienia to wiodący zbiór zaleceń żywieniowych przygotowany przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia. W środowisku dietetyków traktowany jest jako zalecenia dietetyczne w pigułce – przystępne dla każdego zjadacza chleba.
Piramidy ewoluują tak jak zmienia się nasza wiedza na temat żywienia. Stąd też jak co roku środowisko dietetyczne elektryzuje ogłoszenie odświeżonej wersji Piramidy podczas dorocznego Kongresu Żywieniowego organizowanego przez IŻŻ w Warszawie.
Powitaj nową piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dla dzieci i młodzieży!
Jednym z najważniejszych dorocznych wydarzeń w branży dietetycznej jest Kongres Żywieniowy organizowany przez Instytut Żywności i Żywienia. W tym roku wydarzenie to ma właśnie teraz miejsce na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie (25-26 stycznia 2019).
Zostało ono poświęcone w dużej mierze problematyce zaburzeń odżywiania dzieci i młodzieży. To już czwarta edycja Kongresu, w tym roku zatytułowana „Otyłość, anoreksja, bulimia – dlaczego wciąż przegrywamy?” .
Elementem spajającym oba dni IV Kongresu jest prezentacja nowej Piramidy Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dla dzieci i młodzieży wraz z zaleceniami wygłoszona przez dyrektora Instytutu Żywności i Żywienia Prof. dr hab. Mirosława Jarosza.
Jako pierwsi publikujemy ją dla was – sprawdźcie czym różni się od poprzedniej opublikowanej w 2016 roku na dole artykułu i podzielcie się swoją opinią w komentarzu!
Piramida to graficzny opis różnych grup produktów spożywczych, niezbędnych w codziennej diecie, przedstawiony w odpowiednich proporcjach. Im wyższe piętro Piramidy, tym mniejsza ilość i częstość spożywanych produktów z danej grupy żywności.
Główne 10 zaleceń:
? Jedz regularnie 5 posiłków i pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
? Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
? Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
? Pij co najmniej 3-4 szklanki mleka dziennie (możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
? Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
? Nie spożywaj słodkich napojów oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami)⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
? Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast food⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
? Bądź aktywny fizycznie co najmniej godzinę dziennie (ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godzin)⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
? Wysypiaj się, aby Twój mózg mógł wypocząć⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
? Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała
Zmiany względem poprzedniej wersji Piramidy
- Zmienia się NAZWA – w miejsce słów „aktywność fizyczna” pojawia się „styl życia”. Nie bez powodu – podkreśla się cały styl życia jako kluczowy dla zachowania zdrowia. Sam balans żywienie – aktywność to już nie wszystko.
- W tytule piramidy pojawia się WIEK dzieci, których dotyczy – czyli 4-18 lat
- Na boku piramidy pojawia się zdrowy SEN – potrzebny szczególnie dla młodych, rosnących organizmów
- Pojawiają się URZĄDZENIA ELEKTRONICZNE, których wykorzystanie w życiu dziecka należy ograniczać do rozsądnych ilości – w zasadach podaje się 2h
- Z boku piramidy zniknął skreślony CUKIER, jednak w grafice wciąż widoczne są przekreślone słodycze
- Na boku piramidy pojawia się też SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW – wskazanie na potrzebę dbania o higienę jamy ustnej po jedzeniu ?
- Na boku piramidy pojawia się też WAGA I CENTYMETR – potrzeba śledzenia wzrostu i masy ciała dziecka i odnoszenia jej do norm
- Sam środek piramidy – czyli priorytetyzacja i przykłady grup spożywczych nie uległy zmianie – poza jednym wyjątkiem. Dziecko z balonikiem (zabawa?) zostało zastąpione dziewczynką biegnącą z pieskiem (kontakt ze zwierzętami?)
Dietetycy.org.pl » Aktualności » Piramida Żywienia Dzieci i Młodzieży 2019
Redaktor naczelna portalu Dietetycy.org.pl. Doświadczony wykładowca akademicki i szkoleniowiec. Autor licznych artykułów w prasie branżowej oraz naukowej. Udziela wypowiedzi eksperckich w mediach. redakcja@dietetycy.org.pl