Po zdrowie ze smartwatchem na ręku. Prawda czy fałsz?

Avatar photo
smartwatch

Nie da się ukryć, że technologia wspiera nas każdego dnia. Kiedy smartwatche i opaski fitness pojawiły się po raz pierwszy na rynku, nie weszły tam przebojem. Minęło kilka lat, zanim nowinka dla gadżeciarzy przebiła się do mainstreamu. Teraz jednak pozostała tam już na dłużej. W tym artykule będziesz mieć okazję dowiedzieć się, czy smartwatche wspierają zdrowie. To po pierwsze. A po drugie: co potrafią obecnie?

Gadżet czy użyteczne urządzenie?

W ostatnich latach pojawiły się dziesiątki badań naukowych na temat wykorzystania smartwatchy. Naszych czytelników zainteresować może szczególnie to opublikowane w 2016 roku w Journal of the American Medical Association. To dwuletnie badanie weryfikowało na grupie 471 dorosłych, co wnoszą opaski fitness na grupie osób z przepisaną dietą redukcyjną. Jedna część badanych miała do dyspozycji stronę internetową, gdzie mogła mierzyć swoje postępy. Druga grupa również opaskę fitness. Grupa pierwsza schudła średnio o 5,9 kg, zaś ta z opaską o 3,5 kg.

Można zatem powiedzieć: to tylko gadżet. Ale to nie do końca prawda. Istotna też jest jakość monitorowania i to, co mierzymy. Jeszcze w 2017 badanie z Journal of Personalized Medicine wskazało, że najlepsze smartwatche są zaskakująco dobre w mierzeniu rytmu serca, jednak zawodzą przy mierzeniu wydatkowanej energii. I tu można domniemywać skąd niezadowalające wyniki poprzedniego badania w zakresie odchudzania.

Poznaj siebie

Przed zakupem urządzenia typu smartwatch albo opaska fitness dokładnie przemyśl, co chcesz osiągnąć. Zdecydowanie warto zainteresować się tego typu urządzeniami, jeżeli poszukujesz motywacji do uprawiania sportu. Badania rynkowe jasno wskazują, że urządzenia elektroniczne zwiększają częstotliwość ćwiczeń u ich posiadaczy.

Powyższe wykonać mogą tańsze opaski fitness. Topowe smartwatche pozwolą na znacznie więcej. Przede wszystkim, jeśli lubisz być w ciągłym kontakcie ze światem – notyfikacje z telefonu będą świetnym rozwiązaniem. Bardzo ciekawym produktem jest Oppo Watch, który dzięki systemowi Wear OS by Google i wbudowanemu asystentowi zareaguje na Twoje pytania głosowe. Może również pomóc zarządzać kalendarzem. Ciekawą możliwością, którą udostępniają producenci, jest także możliwość płatności zbliżeniowej urządzeniem przez Google Pay.

Kompatybilność urządzenia

Może się wydawać, że jeśli posiadamy smartfona konkretnej marki – rozsądne będzie dobranie smartwatcha analogicznie tej samej firmy. Jednak producenci zwykle nie blokują sobie rynku zbytu i flagowe smartwatche działają świetnie z każdym urządzeniem opartym o system Android oraz iOS. A to właśnie te dwa systemy napędzają większość telefonów na polskim rynku.

Niemniej warto wspomnieć, że jeśli jesteśmy fanem konkretnej marki – to wybór smartwatcha tej samej linii często ułatwia synchronizację. Tak jest na przykład w przypadku linii Samsung Galaxy i zegarka Samsung Galaxy Watch 3.

Elegancja czy sportowy wygląd

Wspomniany wcześniej zegarek Samsunga postawił sobie za ambicję nie tylko być funkcjonalny, ale też dobrze wyglądać. Pierwsze zegarki inteligentne wyglądały po prostu… źle. A te, które dobrze wyglądały – były mało funkcjonalne. Teraz nie trzeba wybierać. Zwróćmy uwagę na lekkość (lepiej będą wyglądały na ręce, szczególnie kobiecej). Zwróćmy uwagę na materiały – na przykład pasek może być skórzany. Ewentualnie jeśli chcemy bardziej dopasować je do naszego stylu – warto wcześniej sprawdzić, czy można w miarę przystępnej cenie zakupić dodatkowy pasek.

Zobacz również
camping

Na jednym ładowaniu

Przy kupnie zegarków bardzo istotnym parametrem jest żywotność baterii. Nie oszukujmy się – smartwatche to gadżety, które trzeba ładować dość często. Jeśli nasz tryb życia nie pozwala na codzienne ładowanie i zamierzamy korzystać intensywnie z urządzenia – koniecznie zweryfikujmy właśnie ten parametr. Może być istotniejszy niż drobne udogodnienia.

Dobrymi parametrami chwali się Huawei ze swoim Huawei Watchem 3 Active. Przy typowym użytkowaniu może wystarczyć na 3 dni, zaś w trybie ultra na 15 dni. To szczególnie ważne, jeśli zdecydujemy się (tak, to możliwe!) na wykorzystanie karty SIM. Wtedy możemy smartfona zostawić w domu i dalej móc wykonywać połączenia telefoniczne, odbierać wiadomości.

Podsumowanie

Zegarki inteligentne stają się coraz bardziej popularne. I nie trzeba już być zawodowym sportowcem ani gadżetomaniakiem, by odczuć korzyść i przyjemność z ich użytkowania.

Bez dwóch zdań korzyścią dla użytkowników jest to, że pomagają wyrobić nawyk aktywności fizycznej i zachęcają do jej kontynuowania. W dobie epidemii otyłości to wartość nie do przecenienia. Co jednak ważne, najinteligentniejszy zegarek nie zrobi za nas pierwszego kroku w drodze do zdrowia!