Teraz czytasz
Polacy wiedzą, jak dbać o wątrobę, ale tego nie robią

Polacy wiedzą, jak dbać o wątrobę, ale tego nie robią

W 2013 roku odbyło się Pierwsze Ogólnopolskie Badanie Wątroby, które wykazało, że tylko jedna czwarta Polaków wie, jak dbać o wątrobę i robi to regularnie. Mimo że od badania minęło kilka lat i przeprowadzono w tym czasie wiele akcji społecznych i uświadamiających, tylko 35% Polaków dzisiaj przyznaje się, że dba o wątrobę codziennie. Mało tego, wyniki badań wątroby są dla bezlitosne: jesteśmy grubi i leniwi.

Pierwsze Ogólnopolskie Badanie Wątroby pod nazwą „Tyle robi dla Ciebie, zrób coś dla niej” przeprowadzono od 14 października do 5 listopada 2013 roku na zlecenie właściciela marki Hepatil i odbyło się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego. W tym czasie specjalnie przygotowany bus medyczny odwiedził 15 miast i przebadano w nim 2587 osób. Pacjenci mogli bezpłatnie skorzystać ze specjalistycznego badania ultrasonograficznego wątroby pozwalającego ocenić wielkość i strukturę narządu, a także obraz dróg żółciowych. Wypełnili też ankietę, w której odpowiadali między innymi na takie pytania, czy wiedzą, jaką funkcję wątroba pełni, jak dbać o wątrobę i czy to robią. Więcej o samej akcji można poczytać tutaj: http://www.hepatil.com/ogolnopolskie_badanie_watroby.

Tylko 25% Polaków regularnie dba o wątrobę

Mimo że od samego badania minęło trochę czasu, jego wyniki są wciąż aktualne i alarmujące, jeśli chodzi o świadomość Polaków i ich dbałość o tak cenny narząd, jakim jest wątroba.

Z infografiki – zobacz: http://www.hepatil.com/o_watrobie/co_polacy_wiedza_o_watrobie – możemy się dowiedzieć, że dla Polaków najważniejszą funkcją wątroby jest oczyszczanie organizmu oraz produkcja i wydzielanie żółci niezbędne do procesów trawienia. Rzetelną wiedzą na temat wątroby może pochwalić się 49% Polaków. Jako najlepszy sposób dbania o wątrobę wskazywana jest dieta (81%), a potem ograniczenie używek (33%). Tylko 25% Polaków wie, jak dbać o wątrobę i wprowadza zalecenia oraz dobre praktyki w życie, a co trzeci respondent zamierza o nią zadbać w przyszłości.

Im większe BMI, tym mniej ruchu

W 2017 roku odbył się Ogólnopolski Test Wątroby. W tym celu uruchomiona została strona internetowa i każdy mógł anonimowo odpowiedzieć na 15 prostych pytań w ankiecie dotyczących stylu życia i czynników ryzyka chorób wątroby. Udział w ankiecie wzięło 57 505 osób z całej Polski. Jej wyniki potwierdziły, że Polacy wprawdzie wiedzą, że najpoważniejszymi czynnikami chorobotwórczymi wątroby są otyłość, brak aktywności fizycznej i nieodpowiednia dieta, ale mimo tego nie podejmują się walki z dodatkowymi kilogramami, a tym bardziej nie dbają o to, co ląduje na ich talerzach.

Różny stopień otyłości stwierdzono aż u 56,7% badanych osób, co udowodniło, że mimo mody na bycie fit, Polacy odstają od tego trendu. Do tego połowa respondentów poświęcała wysiłkowi fizycznemu mniej niż jedną godzinę tygodniowo (!), a do regularnej aktywności przyznało się zaledwie 21% ankietowanych. To, co jest alarmujące, to fakt, że osoby z największym BMI (z otyłością olbrzymią) nie wykonywały często żadnej aktywności, co jest poważnym zagrożeniem zdrowotnym, nie tylko dla samej wątroby, ale całego organizmu.

Dodajmy do tego, że to badanie wątroby wykazało, że wprawdzie Polacy wiedzą, że szkodliwy jest także alkohol, ale mimo to znacznie przekracza bezpieczny dla wątroby próg spożycia alkoholu – 46% mężczyzn i aż 80% kobiet. Wynik badania nie pozostawia złudzeń: mimo prostych i uniwersalnych rad dotyczących zdrowego trybu życia, nie stosujemy ich w codziennym życiu. Tylko 35% zadeklarowało, że o wątrobę dba codziennie.

Jak zatem dbać o wątrobę?

Przepis na zdrową wątrobę jest prosty: zdrowa dieta i dużo ruchu. W ten sposób nie zadbamy tylko o sam narząd, ale ogólną kondycję organizmu. Odnośnie do zdrowej diety, dyplomowana dietetyczka dr inż. Katarzyna Kowalcze radzi unikać produktów smażonych, pikantnych i wędzonych, również ograniczyć należy spożywanie tłustych ryb (mimo tzw. zdrowego tłuszczu), ponieważ i te mogą się przyczynić do otłuszczenia wątroby. Zaleca przede wszystkim spożywanie lekkostrawnych posiłków, które powinny być przyjmowane regularnie i w małych porcjach.

Zobacz również
ostropest

Jeśli zaś mowa o aktywności fizycznej, to eksperci zalecają podejmować ją trzy razy w tygodniu (minimum 150 minut tygodniowo), co ma zbawienny wpływ na cały organizm. Trening aerobowy spala nadmiar toksycznych tłuszczów i węglowodanów, w efekcie poprawia ukrwienie i wspomaga proces odchudzania. Cenne są również treningi siłowe, ponieważ te zapobiegają niszczeniu mięśni, a tym samym mogą w dużym stopniu zapobiegać marskości wątroby.

Na koniec warto dodać, że powinniśmy nie tylko zdrowo się odżywiać i ruszać, ale także badać. W przypadku wątroby bardzo ważna jest profilaktyka i kontrola, tymczasem aż 79% Polaków nigdy nie badało swojej wątroby! Pamiętajmy, że często choroby wątroby nie dają żadnych objawów, a tylko regularne badanie się pomoże wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości i być podstawą podjęcia działań leczniczych.Po więcej informacji oraz pełne wyniki Pierwszego Ogólnopolskiego Badania Wątroby odnosimy na stronę jego organizatora: http://www.hepatil.com/.

Źródła:

  • https://plus.gazetakrakowska.pl/magazyn/a/choroby-watroby-czesto-nie-daja-zadnych-objawow,11495747
  • http://szczesliwawatroba.pl/
  • http://www.teva.pl/Media/News/Pages/2013/Rusza-pierwsze-Og%C3%B3lnopolskie-Badanie-W%C4%85troby.aspx?year=2013
  • http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Ruszylo-Pierwsze-Ogolnopolskie-Badanie-Watroby,134945,8.html
  • http://twojezdrowie.rmf24.pl/czlowiek/organy-wewnetrzne/watroba/news-regularne-jedzenie-jest-kluczem-do-sukcesu,nId,2479794
  • http://farmacja.net/czynniki-zagrazajace-watrobie-w-xxi-wieku
  • http://www.dziennikbaltycki.pl/zdrowie/a/ponad-4-tys-pomorzan-wzielo-udzial-ogolnopolskim-tescie-watroby-wyniki-sa-niepokojace,13064576/
0 0 głosy
Oceń artykuł :-)
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie swoje komentarze