Predyspozycje genetyczne a występowanie otyłości – nowe badanie na gryzoniach

Avatar photo
genetyka otyłość

Otyłość jest coraz poważniejszym problemem w skali światowej, więc wielu badaczy pracuje nad tym, aby dowiedzieć się, jaką rolę odgrywa genetyka w predyspozycjach do występowania nadmiernej masy ciała.

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Western University (Kanada) wykazało, że niezależnie od sposobu odżywiania się, białko o nazwie Pannexin 1 (Panx1) znacząco reguluje gromadzenie tłuszczu u myszy.

Panx1

Panx1 to glikoproteina zaangażowana w sygnalizację komórkową, która odgrywa ważną rolę we wczesnych fazach rozwoju organizmu. To pierwsze badanie ujawniające związek między Panx1 i magazynowaniem tłuszczu.

Badanie opublikowane w „Scientific Reports” sugeruje, że delecja genu Panx1 we wczesnych stadiach rozwoju mysich komórek tłuszczowych zwiększa ilość nagromadzonego tłuszczu, co prowadzi do większego ryzyka otyłości w późniejszym życiu.

Badanie wykazało również, że brak glikoproteiny doprowadził do wzrostu poziomu insuliny i glukozy we krwi, zwiększając skłonność do występowania cukrzycy typu 2.

O badaniu

W badaniu wykorzystano modele mysie, u których wykazano brak genu Panx1. Myszy karmione zarówno zwyczajową, jak i wysokotłuszczową dietą miały znacznie większą całkowitą zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie w porównaniu do gryzoni z genem Panx1.

Zobacz również
śniadanie

mysz
redlinevector / 123RF

Zespół badawczy wyjaśnił, że nagromadzenie tłuszczu może wynikać z hiperplazji, która odnosi się do wzrostu liczby komórek tłuszczowych, a także hipertrofii, która z kolei odnosi się do nadmiernego wzrostu poszczególnych komórek tłuszczowych.

 „Następnym krokiem w naszych badaniach jest przyjrzenie się poziomom ekspresji Panx1 w ludzkich komórkach tłuszczowych i zbadanie obecności potencjalnych mutacji w genie Panx1 w próbkach pobranych od pacjentów z otyłością w porównaniu do dawców, których masa ciała jest w granicach normy” – jak komentują autorzy.

Źródło: Vanessa R. Lee, Kevin J. Barr, John J. Kelly, Danielle Johnston, Cody F. C. Brown, Kevin P. Robb, Samar Sayedyahossein, Kenneth Huang, Robert Gros, Lauren E. Flynn, Silvia Penuela. Pannexin 1 regulates adipose stromal cell differentiation and fat accumulation. Scientific Reports, 2018; 8 (1).