Dieta wegetariańska

Forum dla dietetykówDieta wegetariańska
Moni24 zapytał 10 miesięcy temu

Witajcie. Mam 24 lata i pytanie dotyczące wprowadzenia diety wegetariańskiej.
Już doczytałam, że należy uważać na pokrycie białka oraz żelaza – czy są jeszcze inne “kruczki” przy wprowadzaniu takiej diety?
Będę szalenie wdzięczna za pomoc!

1 odpowiedzi
Joanna odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam!
Ja ze swojej strony zwracałabym uwagę na prawidłowy poziom w organizmie witaminy B12, ponieważ jakiś czas po nie dostarczaniu jej sobie z dietą może być on prawidłowy, gdyż “zapas” tej witaminy zgromadzony w wątrobie jest w stanie wystarczyć nam na 2 do 4 lat, jednak potem być może konieczna musi być suplementacja.
Zależy też o jakiego rodzaju diecie wegetariańskiej mowa, ponieważ każdy z jej rodzajów wyjściowo wyklucza spożywanie mięsa zwierząt oraz ryb, natomiast istnieją również odmiany tej diety, jak między innymi dieta laktoowowegetariańska – dopuszcza spożywanie dodatkowo mleka czy jaj, owowegetariańska –  jaj, laktowegetariańska –  mleka czy dieta wegańska – wykluczająca spożywanie wszelakich produktów odzwierzęcych (mleko, jaja, nabiał czy miód), także należałoby wspomnieć o jakim dokładnie rodzaju diety wegetariańskiej mówimy.
Myślę że ważnym też jest aby w dietach wegetariańskich zwracać uwagę na brak monotonności diety, to znaczy zestawianie produktów kilku rodzajów w jeden posiłek, aby ich wzajemne białko się uzupełniało i mogło zostać zużytkowane tak jak to pochodzące z mięsa czy innych produktów odzwierzęcych, np. połączenie produktów zbożowych, jak kasze z roślinami strączkowymi plus warzywa innego rodzaju.

Twoja odpowiedź

18 + 5 =