zapotrzebowanie na białko

Forum dla dietetykówzapotrzebowanie na białko
Karolcia zapytał 8 miesięcy temu

Witam serdecznie,
ponieważ opinie różnych dietetyków (konsultowałam nurtujące mnie kwestie również w prywatnych gabinetach dietetycznych) są sprzeczne, postanowiłam uprzejmie zwrócić się do Państwa z zapytaniem, czy jeśli mam 32 lata, 157 cm wzrostu, wagi 50 kg i podejmuję codzienną aktywność fiz. (pływanie 60 min) to moje zapotrzebowanie według wzorów i porad specjalistów wynosi mniej więcej ok. 2400 kcal. Sporne kwestie dotyczą natomiast ilości poszczególnych składników:( Zalecono mi zjadanie przynajmniej 250 g ryb dziennie, jako głównego źródła białka w mojej diecie. Niestety mam alergię na mleko krowie i stąd tylko sporadycznie jem np. ser kozi lub inne rodzaje nabiału. Codziennie zjadam 400g makaronu razowego (po ugotowaniu) i dużo warzyw, owoców. Sporą ilość różnych rodzajów tłuszczy (olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, sezamowy), przynajmniej ok. 40 g dziennie. Zastanawiam się czy ilość białka nie jest za duża? Będę bardzo wdzięczna za rozwianie moich kwestii.
Z najlepszymi życzeniami i należytym szacunkiem
Karolcia

1 odpowiedzi
Izabela Florczak odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam,
Patrząc na ostatnią nowelizację norm żywienia dla populacji polskiej oraz na Pani aktywność fizyczną nie sądzę, że spożywana ilość białka jest za duża. Pani zapotrzebowanie na białko przy takiej kaloryczności diety oraz aktywności fizycznej na spokojnie można uznać ok. 120 g białka. Z dziennej dawki 250 g ryby (ok.40-50 g białka)+ makaronu (ok.23-25 g białka, lecz jest ono niepełnowartościowe) mamy jeszcze spory margines na dodanie porcji białka w postaci np. jaja (ma ono idealny aminogram). Dodatkowo sery kozie i owcze również będą dobrym wypełnieniem luki białkowej. Należy jednak w ich spożyciu zachować umiar ze względu na bardzo wysoka zawartość fosforu. Chude mięso na zmianę z rybami będzie urozmaicać Pani codzienną dietę.
Proszę się więc nie martwić o zbyt dużą podaż białka w Pani diecie i pamiętać o spożywaniu białka po aktywności fizycznej.
Pozdrawiam serdecznie,
Izabela Florczak

Twoja odpowiedź

1 + 19 =