Recenzja: Lecznicze rośliny Biblii [Giuseppe Bertelli Motta]

Avatar photo
Tytuł: Lecznicze rośliny Biblii
Autor: Giuseppe Bertelli Motta
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Wydawnictwo Esprit
Ilość stron: 296

Giuseppe Bertelli Motta

Lecznicze rośliny Biblii – tajemnice zdrowotne Pisma Świętego.

Do lektury przystąpiłam dość sceptycznie, oczekując wyliczanki roślin wymienionych w Biblii. Miłym zaskoczeniem był fakt, że cytaty dotyczące roślin są bardzo krótkie, odbiorcy może wręcz wydawać się, że podane są jedynie dla ciekawostki.

Książka zawiera szczegółowe opisy roślin leczniczych, ich zastosowanie oraz przykłady ich wykorzystania. Autor powołuje się na współczesny stan wiedzy i wykorzystania omawianych roślin w medycynie i ziołolecznictwie, podaje liczne interesujące informacje co do praktycznego wykorzystania całych roślin lub ich części oraz wymienia ich właściwości prozdrowotne.

Wiele z przywoływanych roślin  bywa wykorzystywanych na co dzień, tak jak czosnek, dynia czy owies – ale podczas lektury można znaleźć  także te mniej znane jak: nard, drapacz lekarski czy hurma hebanowa.

Książka zawiera sporo ciekawostek – zaskoczyło mnie, że do produkcji odzieży dla żołnierzy podczas I wojny światowej używano pokrzyw. Do bardziej interesujących fragmentów moim zdaniem należą te w jaki sposób i z jakiego surowca pozyskuje się mirrę, a także dawne i współczesne zastosowanie bobu, które jest zupełnie nieoczywiste.

Bardzo dobrze zrobiony przekład, dzięki któremu czytelnik  znajduje odwołania do niektórych roślin w polskiej literaturze (np. „Nad Niemnem” Orzeszkowej), ich tradycyjnego wykorzystania – a także przykładowe nazwy preparatów z poszczególnych roślin, dostępnych na naszym rynku. Książka bogato ilustrowana – czytelnik do większości opisywanych roślin znajdzie odpowiednie ryciny, na końcu znalazł się także słowniczek trudniejszych pojęć, a także odwołania literaturowe.

Pomimo dość poważnie brzmiącego tytułu i blisko 300 stron, książka przyjemnie i lekko napisana, przejrzysta, bardzo ładnie ilustrowana z mnóstwem porad i praktycznych wskazówek co do wykorzystania wielu roślin. Godna polecenia nie tylko osobom zainteresowanym zielarstwem i medycyną.