Rola witaminy D w leczeniu IBS

witamina d

Publikacja: 11.02.2018 / Aktualizacja: 8.08.2021

Naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield donoszą, że suplemetacja witaminą D może pomóc złagodzić bolesne objawy zespołu jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS).  Badacze dokonali przeglądu wszystkich dostępnych badań dotyczących związku między podażą witaminy D i IBS oraz stopnia nasilenia objawów choroby wśród osób przyjmujących suplementy zawierające witaminę D. Wyniki opublikowano w „European Journal of Clinical Nutrition”.

Aktualizacja: w 2021 roku opublikowane zostało inne, również brytyjskie badanie również w European Journal of Nutrition. Na próbie 137 osób nie stwierdzono poprawy jakości życia osób z IBS w zależności od witaminy D. Stąd wytyczne dotyczące suplementacji witaminy D w przypadku IBS nie są definitywne – przyp. redakcji

witamina d a ibs

IBS – Zespół jelita nadwrażliwego

IBS jest słabo poznanym schorzeniem, który poważnie wpływa na jakość życia chorych. Wiadome jest, że na zaostrzenie symptomów wpływa nieprawidłowa dieta oraz stres. Objawy często wywołują zakłopotanie u pacjentów, co oznacza, że ​​wiele osób żyje z nierozpoznaną chorobą. Obecne metody leczenia IBS obejmują zmianę stylu życia oraz farmakoterapię (stosowanie leków takich jak loperamid i środki przeczyszczające), w celu złagodzenia nieprawidłowych ruchów jelit. IBS dotyka dwie na dziesięć osób w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że na IBS choruje około 12% osób w Stanach Zjednoczonych.

Analiza danych wykazała wysokie niedobory witaminy D u pacjentów z IBS – niezależnie od ich pochodzenia etnicznego. Zespół badawczy ocenił również możliwe korzyści suplementacji witaminą D na objawy IBS. Chociaż konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań, ich odkrycia sugerują, że suplementy mogą pomóc złagodzić objawy, takie jak bóle brzucha, wzdęcia, biegunka i zaparcia.

Rola witaminy D przy IBS

Witamina D jest niezbędna do ogólnego dobrostanu organizmu, funkcjonowania układu odpornościowego, a także utrzymania zdrowia psychicznego, jelit oraz kości.  Niski poziom witaminy D jest także związany z ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego.

Zobacz również
witamina k i d

Źródło:

Claire E. Williams, Elizabeth A. Williams, Bernard M. Corfe. Vitamin D status in irritable bowel syndrome and the impact of supplementation on symptoms: what do we know and what do we need to know? European Journal of Clinical Nutrition, 2018;

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320741.php