Advertisement

Rowerowa wiosna. Jak rozpocząć przygodę na dwóch kółkach

Avatar photo
rowerowa wiosna

Za nami długa, śnieżna zima. Już niebawem możemy się spodziewać, że aura będzie sprzyjała spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. W tym roku tym bardziej warto pomyśleć o tym sposobie uprawiania sportu. Siłownie otwarte są w kratkę i chcąc dbać o formę, warto poszukać alternatyw. Jakie dyscypliny warto wziąć na celownik? Bieganie to pewniak od lat. Nie każdemu jednak przypada do gustu monotonia treningu. Szczególnie jeśli nie mamy okazji wyrwać się poza miejsce zamieszkania. Tutaj pojawia się (to nie zaskoczenie z uwagi na tytuł artykułu!) kolarstwo. Posiada szereg korzyści, o których opowiemy w tym artykule. Podpowiemy też jak rozpocząć przygodę na dwóch kółkach. Zobaczymy też jakiego sprzętu warto poszukać.

WHO mówi: bądź aktywny!

Nikogo nie powinno dziwić, że jak nigdy WHO poleca regularną aktywność fizyczną. To aktywność fizyczna jest przedstawiana jako podstawa zdrowego stylu życia. Stanowi fundament polskiej Piramidy Żywienia i Aktywności Fizycznego Instytutu Żywności i Żywienia. Według najnowszego raportu WHO z 2020 roku aktywność fizyczna powinna stanowić:

  • 150-300 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dla dorosłych tygodniowo
  • 75-150 minut intensywnej aktywności fizycznej dla dorosłych tygodniowo

Wyrobienie w sobie zdrowego nawyku jest podstawą systematyczności. Może więc rower będzie tym „złotym” rozwiązaniem dla Ciebie? Sprawdźmy!

Wyrwij się z miasta.

Niesamowicie dużą korzyścią jazdy na rowerze jest jej różnorodność. Nie jesteś przywiązany do trasy biegowej w okolicy twojego domu. Nie musisz powtarzać repetytywnych ćwiczeń na siłowni. Rower jest świetnym rozwiązaniem dla osób lubiących zwiedzać bliższą i dalszą okolicę. Jeśli chcemy ruszyć w teren — idealnie spisze się rower górski. Selekcję rowerów górskich z różnych sklepów znajdziesz tu: LINK.

Ten wybór da nam największe możliwości, jeśli lubimy eksplorować teren. Chociaż nazwa „rower górski” wskazuje na jego zastosowanie w terenie górskim, to nie ogranicza się do tego. Jego zaletą jest mocna konstrukcja, grube opony dostosowane do wymagającego terenu. A w przypadku rowerowych wycieczek — możemy się takiego terenu spodziewać. Umówmy się, że lokalne drogi w Polsce należą do tych bardziej wymagających. Pamiętajmy, żeby podczas wycieczki w taki bardziej wymagający teren zabrać również dobry kask. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, szczególnie jeśli podróżujemy z bliskimi. Na rowerową wycieczkę warto zaopatrzyć się w różne akcesoria. Należą do nich sakwy rowerowe — na drobne rzeczy i jedzenie, bidon na picie, czy nawet uchwyt na telefon komórkowy.

Z drugiej strony, jeśli wolimy poruszać się po bardziej uczęszczanych trasach z prędkością błyskawicy — warto poszukać wśród kolarzówek. Taki rower ma ścisłe przeznaczenie, stąd warto swój wybór na początku przemyśleć.

A co jeśli nie mam czasu na rekreację?

Nic straconego. Pamiętacie zalecenie, by dla zdrowia wysiadać przystanek przed pracą lub uczelnią i przejść kawałek pieszo? Wielu z nas ma znajomych, którzy dojeżdżają do pracy, szkoły rowerem. Nawet jeśli odległość do pracy jest zbyt duża, pomyśl o miejscach, gdzie możesz dotrzeć rowerem zamiast samochodem lub komunikacją miejską. WHO podkreśla: każdy rodzaj aktywności jest cenny. W ostatnich miesiącach, gdy z uwagi na pandemię jeszcze dłużej siedzimy bez ruchu w domu, to tym bardziej ważne.

Poszukaj roweru miejskiego (podpowiedź: znajdziesz je TU!). Rowery miejskie potrafią być naprawdę stylowe. Poza tym korzystanie z nich wpłynie pozytywnie na twoje zdrowie. Pamiętaj, tylko aby dobrze poznać miejsca, gdzie można się poruszać, korzystając ze ścieżek rowerowych. Ponownie — bezpieczeństwo to podstawa. Niestety tereny miejskie nie zawsze są bezpieczne dla rowerzystów poruszających się po nie wyznaczonych do tego drogach.

Alternatywa dla domatorów

Rozumiemy, że nie każdemu przypadnie jednak do gustu argument o tym, jak wiele świata można poznać z rowerowego siodełka. Nasza rekomendacja: jeśli tylko możesz, ruszaj w teren. Szukaj nowych miejsc poza miastem. Wsiądź w pociąg poza miasto lub wyrusz na wakacje z rowerem na dachu samochodu. Odkrywaj nowe zakątki swojego województwa (tylko weź mapę lub naładuj telefon z nawigacją!). Wtedy oprócz aktywności zyskasz czas na świeżym powietrzu. W słoneczny dzień dodatkowo naładujesz się witaminą D. Jeśli jednak nie możesz skorzystać z dobrodziejstw jazdy na rowerze w terenie ,pozostaje alternatywa: trening w domu.

Trening w domu warto rozpocząć od znalezienia odpowiedniego sprzętu. Obecnie rowery do treningu w domu nie są wcale drogie. Jednocześnie zapewnią sporą dawkę ruchu nawet w trakcie lockdownu. Nic dziwnego, że rowery treningowe stały się jednym z przebojów roku 2020. Swoje poszukiwania możesz rozpocząć TUTAJ.

Zaletą rowerów treningowych jest to, że możesz je wykorzystać, nawet gdy pada deszcz lub masz tylko 10 minut na trening. Pamiętaj: każdy trening jest lepszy niż żaden!

Podsumowanie

Jazda na rowerze może stanowić przygodę, która przerodzi się w pasję na całe życie. Zapytajcie swoich znajomych, którzy już pokochali ten sport. Na pewno przekonają was najlepiej do tej formy spędzania wolnego czasu!