Ryzyko śmierci od alergii pokarmowej mniejsze od ryzyka bycia zamordowanym

Avatar photo
ryzyko śmierci z alergii

Wraz z szalejącą na świecie epidemią alergii – w tym także pokarmowych, pojawia się pytanie o ryzyka związane z tymi dolegliwościami – włącznie ze śmiercią. Jak wskazują najnowsze badania z brytyjskiego Imperial College London często te fatalne następstwa alergii pokarmowej w świadomości społecznej są wyolbrzymiane – takie śmiertelne przypadki są zaś bardzo niszowe.

Śmierć od alergii – tak – ale bardzo rzadko

Po przebadaniu potężnej ilości danych z kilkudziesięciu ostatnich lat badacze wskazują, że ryzyko śmierci w ciągu roku u osoby z alergią pokarmową w wyniku anafilaksji wynosiło 1,81 do miliona. Dla porównania – ryzyko bycia zamordowanym w Europie wynosi 11 do miliona – czyli jest kilka razy wyższe. Nie oznacza to, że to ryzyko nie istnieje, jednak alergia pokarmowa to w tym świetle przede wszystkim czynnik obniżający jakość życia, który nie prowadzi do znacznego wzrostu ryzyka śmierci.

Na marginesie warto wspomnieć, że ryzyko śmierci u dzieci i nastolatków było dwukrotnie wyższe od średniej.

O czym pamiętać?

Oczywiście niezależnie od tego czy ryzyko śmierci jest niskie czy wysokie trzeba pamiętać, że to właśnie alergie pokarmowe często prowadzą do anafilaksji, czyli silnej reakcji organizmu na działanie alergii. Stąd też osoby z alergią pokarmową powinny zachować ostrożność przy doborze produktów.

Źródło: dailymail.co.uk