Advertisement

SBSI – nowy wskaźnik masy ciała

Avatar photo
sbsi

Czy nastąpi zmierzch najszerzej stosowanego wskaźnika masy ciała, czyli BMI (Body Mass Index)? Naukowcy z University of West Virginia proponują zastąpić go przez SBSI (surface-based body shape index). Kluczową różnicą względem BMI jest to, że bierze on także pod uwagę różne rodzaje kształtu ciała, które czasami dawały fałszywe wskazania w przypadku BMI.

Zmierzch BMI?

BMI jest często stosowane, łatwe w interpretacji (dzieli na niedowagę, masę prawidłową, nadwagę, otyłość) – ale również często krytykowane za to, że jest wskaźnikiem biorącym pod uwagę jedynie wzrost oraz masę ciała. To zaś oznacza, że ignoruje szereg innych czynników, które mogą pomóc w określeniu, czy obecna masa ciała jest zdrowa, czy też nie. Szczególnie chodzi tu o poziom zawartości tłuszczu w ciele, a także różne typy figury. Czasami do pomocy wykorzystywane jest również WHR lub WHtR, niemniej nie jest to kompleksowe podejście do oceny masy i budowy ciała.

Co składa się na SBSI?

SBSI bierze pod uwagę cztery kluczowe czynniki:

  • długość tułowia
  • powierzchnię ciała
  • obwód talii
  • wzrost

Jak oblicza się SBSI?

Wzór na SBSI oraz sposób jego mierzenia jest trudniejszy od BMI, jednak niewątpliwie daje dodatkową wiedzę na temat pacjenta. SBSI definiuje się jako:

SBSI

gdzie:

H – wzrost (height)

WC – obwód talii (waist circumference)

BSA – powierzchnia ciała (body surface area) – liczone jako 0,00949 x W^0,441 x H^0,655, gdzie W to masa ciała w kilogramach, a H to wzrost w metrach

VTC – długość tułowia (vertical trunk circumference)

Zobacz również
jabłko gruszka

Szczegóły na temat metody wyliczenia i interpretacji możecie znaleźć w źródle na końcu artykułu.

Czy SBSI działa?

Aby potwierdzić skuteczność SBSI, badacze sprawdzili na badaniu grupy 11 808 osób (NHANES, 1999-2004) jaki związek miał nowo opracowany wskaźnik względem poziomu śmiertelności. Stwierdzono, że SBSI jest skuteczniejsze w określaniu ryzyka śmiertelności niż stosowane dotychczas BMI.

Zmiany SBSI w czasie

Warto także na marginesie wspomnieć, że z natury rzeczy SBSI rośnie wraz z wiekiem, przy czym te zmiany są zróżnicowane wśród kobiet i mężczyzn. Jest on również powiązany ze zmieniającym się ryzykiem śmiertelności.

Źródło: Plos One