Sen – najlepszy sposób na regenerację

sen regeneracja

Sen jest podstawową potrzebą organizmu. Bez niego nie można funkcjonować. Podczas takiego odpoczynku zwalnia przemiana materii, zmniejsza się ciśnienie tętnicze, obniża się temperatura ciała. Organizm odpoczywa i regeneruje się. Niedobory snu mogą prowadzić do nadwagi, cukrzycy, a nawet depresji i chorób serca.

sen regeneracja
Ana Blazic Pavlovic / 123RF

Zapewnienie odpowiedniej ilości i jakości snu wpływa pozytywnie na koncentrację i polepsza pamięć. Wspomaga też wydzielanie hormonu wzrostu, który uczestniczy we wzroście komórek i wspiera układ odpornościowy. Regeneruje układ nerwowy i tkanki organizmu, w tym tkankę mięśniową. Dobry jakościowo i ilościowo sen przyspiesza też metabolizm.

Szczególnie istotne jest zapewnienie prawidłowej ilości snu u osób aktywnych fizycznie. Badania dowodzą, że ilość wypoczynku powinna być tym wyższa, im cięższe i częstsze są treningi. Poprawi to nastrój, ale podniesie też poziom energii, zmniejszy zmęczenie i podwyższy parametry wydolnościowe.

Często jednak ilość snu jest zbyt mała w stosunku do zapotrzebowania. Zbyt mało śpią m. in. osoby zestresowane oraz ludzie aktywni fizycznie, którzy pracują i trenują do późnych godzin nocnych. W takich przypadkach wsparciem powinna być dieta, która wpłynie na lepszy sen.

Zobacz również

Bardzo duże znaczenie dla jakości snu ma tryptofan, aminokwas, który w wyniku przemian przekształca się w melatoninę, która natomiast odpowiada za regulację snu i czuwania. Dlatego też warto do swojej diety włączyć mleko, ser żółty, twaróg, ryby, mięso drobiowe, pestki dyni, soję i banany, które są bogatym źródłem tryptofanu. Wsparciem dla przemian tryptofanu do melatoniny jest witamina B6 oraz magnez. Warto zauważyć, że produkty węglowodanowe wpływają pozytywnie na szybkość zasypiania i długość snu. Przed snem najlepsze są te, odznaczające się wysokim indeksem glikemicznym. Jakość snu poprawia też białko. Kolacja powinna być natomiast uboższa w tłuszcze, które skracają sen. Należy ograniczyć także napoje bogate w kofeinę oraz alkohol.
Warto zrezygnować z oglądania telewizji i korzystania z komputera bezpośrednio przed udaniem się na nocny wypoczynek. Należy sypiać w pomieszczeniach zaciemnionych i cichych z niską temperaturą. Trzymanie się tych wskazań pomoże rozpocząć kolejny dzień z lepszą dyspozycyjnością fizyczną i psychiczną.