Sen – Sposób na poskromienie apetytu

Avatar photo
sen apetyt

Świeżo opublikowane badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) wskazują, że brak snu powoduje, że mózg wysyła ciału sygnały o tym, że ma większą ochotę na jedzenie niż po przespanej spokojnie nocy.

Zmęczony mózg ma większy apetyt

Naukowcy badanie przeprowadzili porównując reakcję wybranych rejonów mózgu na widok jedzenia po nieprzespanej nocy. Ponadto oprócz zwiększeniem apetytu organizm reaguje na brak snu ograniczeniem wydatkowania energii kolejnego poranka.

Oznacza to, że zarywanie nocy oraz krótki sen może w długim okresie czasu przyczyniać się do problemów z nadwagą i problemami z opanowaniem apetytu. I nie chodzi tylko o jedzenie w nocy. Kolejna porada dla osób chcących dbać o linię – dbajmy o dostateczną ilość snu.

Ile snu potrzebujemy?

Ilość snu jaką potrzebujemy dla zdrowego funkcjonowania różni się w zależności od stanu naszego zdrowia oraz przede wszystkim wieku. O ile szacuje się, że osoba dorosła powinna spać od 7,5 do 9 godzin dziennie, to nastolatkowie i dzieci potrzebują więcej snu. Osoby cierpiące na bezsenność i niespokojny sen mogą starać się nadrobić przez drzemki w ciągu dnia.

Zobacz również
brak snu

Poznaj inne: sposoby na poskromienie apetytu