SĹ‚odycze i ich zamienniki

Avatar photo
słodycze zamienniki

Słodkości. Cukierki, lizaki, batony, ciasteczka, pączki, lody – prawdopodobnie każdy z nas ma jakąś słabość w tej formie. Jedni jedzą sporadycznie, drudzy nałogowo. Jak znaleźć złoty środek w tym wszystkim?

Niezdrowe słodycze

Wysokie spożycie dodanych cukrów w diecie może zwiększać ryzyko otyłości, chorób sercowo-naczyniowych, próchnicy zębów, cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ograniczenie spożycia cukrów dodanych do <10% całkowitej wartości energetycznej dobowej diety.   

Czym są słodycze?

Słodycze to produkty spożywcze o słodkim smaku, lubiane przez większość ludzi. Zazwyczaj produkuje się je z cukru lub substancji słodzących (m.in. syrop glukozowo-fruktozowy) z dodatkiem mleka, kakao czy bakalii, najczęściej spożywane jako przekąski. Pokarmy te często są produkowane z zastosowaniem sztucznych aromatów i barwników. Wśród słodyczy wyróżnia się m.in.: cukierki, czekoladę i wyroby czekoladopodobne, ciasta, wafelki, batony, galaretki i żelki.

Grupa tych pokarmĂłw charakteryzujÄ… siÄ™ duĹĽÄ… różnorodnoĹ›ciÄ…, niektĂłre z  nich sÄ… produktami  wysokotĹ‚uszczowymi o wysokiej gÄ™stoĹ›ci energetycznej – zawierajÄ… ponad  30% tĹ‚uszczu, przy  wartoĹ›ci energetycznej na  poziomie kilkaset kilokalorii w 100 g produktu.

Tradycyjne słodycze są zazwyczaj wysokokaloryczne, obfite w cukier i tłuszcze, za to ubogie w składniki mineralne i witaminy. Wyjątkiem są słodkości produkowane z ziarna kakaowego, ponieważ mogą zawierać niewielkie ilości witamin z grupy B i magnezu, fosforu oraz wapnia.

Słodycze cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów ze względu na atrakcyjne walory  sensoryczne, trwałość i wysoką wartość energetyczną.

słodycze
© Roman Samborskyi / 123RF

Słodycze w diecie – tak czy nie?

Są bardzo chętnie spożywane, często niestety w nadmiernych ilościach. Za sprawą wysokiej zawartości węglowodanów w produktach tego typu słodycze mają wpływ na wzrost poziomu tryptofanu we krwi i tym samym pobudzenie mózgu do produkcji serotoniny, która związana jest z poprawą nastroju, dlatego też słodycze zalicza się do pokarmów, po których spożyciu odczuwa się przyjemność. Jednak emocje po zjedzeniu słodkości są jak rollercoaster – niedługo potem pojawia się poczucie winy, zwłaszcza po zjedzeniu dużych ilości tych produktów.

Często smak słodyczy kojarzony jest z dzieciństwem i nagrodami – dlatego też przywołują pozytywne doznania i emocje. Podawane na przyjęciach, imprezach, a szczególnie dawniej, gdy nie były tak łatwo dostępne spożywane były na wyjątkowe okazje.

Produkty słodkie, takie jak: słodycze, wyroby ciastkarskie, znajdują się poza Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, co należy interpretować, że są pokarmami, które bezwzględnie powinny być ograniczane lub najlepiej eliminowane z diety. Nadmierny poziom ich spożycia przyczynia się do powstania schorzeń niezakaźnych, jak np. choroby układu sercowo-naczyniowego, otyłość, cukrzyca typu 2 oraz niektóre nowotwory. Ograniczając lub rezygnując całkowicie ze słodyczy można wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wyżej wymienionych chorób. W celu prewencji tych schorzeń, należy tworzyć programy edukacyjne zawierające kwestię konsumpcji słodyczy, kierowane szczególnie do dzieci.

Dlaczego jemy słodycze?

słodycze dzieci
© Dmytro Zinkevych / 123RF

Jedzenie emocjonalne to spożywanie żywności niespowodowane głodem, zwykle jest interpretowane jako konsumpcja w odpowiedzi na negatywne emocje. Podczas gdy do tej pory wiele badań koncentrowało się na nadmiernym przyjmowaniu pokarmu w odpowiedzi na zmiany nastroju, jeszcze mniej uwagi poświęcono na związek między emocjami a spożyciem słodyczy i ich wzajemnym oddziaływaniem. Dotychczasowe analizy wskazują, że mogą występować stany emocjonalne, które mają wpływ na konsumpcję słodyczy lub chęć spożywania słodkich przekąsek. Wpływ słodkich przekąsek na zmiany nastroju w dużej mierze zależy od indywidualnych cech i podatności na różne emocje, takie jak m.in. lęk.

WedĹ‚ug wielu badaczy kobiety wydajÄ… siÄ™ być bardziej podatne na zmiany nastroju i stres, to one najczęściej wybierajÄ… sĹ‚odycze, takie jak lody, czekolada i ciasta, aby radzić sobie ze zĹ‚ym nastrojem, podczas gdy mężczyĹşni wybierajÄ… pikantne przekÄ…ski, takie jak pizza czy dania miÄ™sne.  

GĹ‚Ăłd czekoladowy

Rodzaj żywności często wymieniany jako bardzo satysfakcjonujący i poprawiający nastrój to czekolada. Wśród osób często konsumujących ją zazwyczaj występuje tzw. głód czekoladowy, negatywny nastrój i jedzenie emocjonalne.

Takie osoby doświadczają nadmiernego pobudzenia, szczęścia i silniejszy spadek nastroju w porównaniu do osób spożywających czekoladę sporadycznie. Co ciekawe, niektóre badania wykazały, że zarówno jabłka, jak i czekolada powodowały wzrost poziomu energii i poprawę nastroju, ale spożywanie czekolady powodowało dodatkowo poczucie szczęścia, ale także poczucie winy u kobiet.

Po krótkiej poprawie nastroju następuje jego spadek, niezadowolenie i powrót do wyjściowego złego stanu emocjonalnego i poczucie winy, co może napędzać dalszą konsumpcję.  Takie reakcje mogą powodować rozwój szkodliwych zachowań żywieniowych, zaburzeń odżywiania lub związanych z nimi zaburzeń psychicznych.

czekolada smak
© Yana Tatevosian / 123RF

SĹ‚odycze, emocje i nastrĂłj

W badaniu Pilskiej i wsp. (2016 r) wykazano, że nastrój i emocje wpływają na konsumpcję słodyczy, a pozytywne i negatywne emocje mają wpływ na stopień odczuwanego apetytu na te pokarmy. Dodatkowo spożywanie słodyczy wyraźnie reguluje emocje i zmiany nastroju podczas i po konsumpcji. Stany emocjonalne, pozytywne i negatywne, determinują głód na słodycze, co dowodzi, że słodycze mogą poprawić negatywny nastrój i wywoływać lub podtrzymywać pozytywne nastroje. Smutek, stres i nuda najczęściej zwiększają łaknienie na słodycze.

Konsumpcja słodyczy w Polsce

Od lat 80. i 90 XX  wieku spoĹĽycie sĹ‚odyczy w Polsce wzrosĹ‚o ponad dwukrotnie. WedĹ‚ug danych z 2011 roku Polsce, w porĂłwnaniu z innymi krajami europejskimi, konsumpcja sĹ‚odyczy wynosiĹ‚a okoĹ‚o 4 kg/osobÄ™/rok. Ĺšrednio, Polak spoĹĽywa okoĹ‚o 1,2 kg czekolady rocznie. Dla porĂłwnania w Szwajcarii spoĹĽywa siÄ™ czekolady na poziomie okoĹ‚o 11 kg/os/rok, w Niemczech i Belgi -10 kg/os/rok, a w Wielkiej Brytanii i Francji -7 kg/os/rok.

Spożycie słodyczy wśród dzieci i młodzieży szkolnej (Kowalska, 2006 r).

Prawie 82% badanych stwierdziĹ‚o, ĹĽe spoĹĽywaĹ‚o sĹ‚odycze przynajmniej kilka razy w tygodniu, z czego codziennie ponad 30% z nich. Codzienna konsumpcja sĹ‚odyczy częściej dotyczyĹ‚a uczniĂłw gimnazjum, w szkoĹ‚ach podstawowych mĹ‚odsze dzieci rzadziej siÄ™gaĹ‚y po sĹ‚odycze niĹĽ uczniowie ze starszych klas. Inaczej byĹ‚o w gimnazjach, gdzie im starszy uczeĹ„, tym rzadziej siÄ™gaĹ‚ po sĹ‚odycze. Jak wykazaĹ‚y badania dziewczÄ™ta częściej jadĹ‚y sĹ‚odycze.

Spożycie słodyczy wśród dzieci (Szczepańska i wsp., 2010 rok)

Badane dzieci najczęściej odpowiadały, że jedzą słodycze „raz dziennie” (32,7% uczniów mieszkających w mieście i 46,6% uczniów mieszkających na wsi), tylko 1,3% ankietowanych uczniów odpowiedziało, że słodyczy nie jada w ogóle.

Konsumpcja słodyczy i jej uwarunkowania (Jeznach i wsp. 2011 rok)

Badani często spożywający słodycze w trakcie spotkań towarzyskich (typ „imprezowicz”) to najczęściej kobiety, osoby w wieku 45-54 lata, które mają wykształcenie wyższe i są mieszkańcami miast do 100 tys. osób. „Pochłaniacze” (osoby, które spożywały duże ilości słodyczy) to przede wszystkim osoby młodsze (poniżej 34 lat), bez zróżnicowania ze względu na płeć. Prawie 1/3 „pochłaniaczy” spożywała codziennie słodycze w domu; około 1/5 jadła je prawie codziennie w pracy lub w szkole, natomiast dla 15% słodycze były formą przekąski między posiłkami. Wśród „telewidzów” (osoby, które słodycze najczęściej spożywają przed telewizorem) przeważali mężczyźni, osoby w wieku 35-44 lata oraz mieszkające w dużym miastach.

kamyczki
© neydt / 123RF

Badanie na temat preferowanych słodyczy (Kosicka-Głębska, 2011 rok).

Z analizy wynika, ĹĽe konsumenci jedzÄ… sĹ‚odycze, w tym szczegĂłlnie: batony, ciastka, wafle i czekoladÄ™  mlecznÄ…, podczas spotkaĹ„ towarzyskich, czego celem jest  zaspokojenie odczuwanego gĹ‚odu oraz w stresowych sytuacjach. Kobiety częściej wykazywaĹ‚y sprzeczne postawy wobec konsumpcji sĹ‚odkoĹ›ci – chÄ™tnie spoĹĽywaĹ‚y je, miaĹ‚y intensywniejsze pragnienie ich spoĹĽycia, jednak po zjedzeniu częściej czuĹ‚y niezadowolenie i dyskomfort. 2/5 konsumentĂłw miaĹ‚o Ĺ›wiadomość szkodliwego wpĹ‚ywu nadmiernej konsumpcji sĹ‚odyczy na  zdrowie, jednak to nie spowodowaĹ‚o podjÄ™cia decyzji o ograniczeniu ich spoĹĽywania w  przyszĹ‚oĹ›ci – jak tĹ‚umaczyli ze wzglÄ™du na to, ĹĽe sÄ… to produkty pozytywnie wpĹ‚ywajÄ…ce na nastrĂłj i samopoczucie.

Spożycie słodyczy wśród mieszkańców Polski południowo-wschodniej i ogólnie Polaków (Miśniakiewicz, 2016 r).

Polacy lubiÄ… i chÄ™tnie spoĹĽywajÄ… sĹ‚odycze. 82%  mieszkaĹ„cĂłw poĹ‚udniowo-wschodniej Polski regularnie spoĹĽywaĹ‚o sĹ‚odkoĹ›ci (84% PolakĂłw w skali kraju). NajchÄ™tniej sĹ‚odycze jedzÄ… mĹ‚ode osoby do 24 lat, najmniej zaĹ› – po 65 roku ĹĽycia. Najczęściej mieszkaĹ„cy poĹ‚udniowo-wschodniej Polski jedzÄ… czekolady, zwĹ‚aszcza mleczne. Co pocieszajÄ…ce, wzrasta zainteresowanie czekoladÄ… gorzkÄ…, ktĂłrÄ… wybiera 62% konsumentĂłw. Popularne sÄ… takĹĽe batony czekoladowe i wafle impulsowe.

Badanie odniosĹ‚o siÄ™ takĹĽe do wyborĂłw konsumentĂłw ze wzglÄ™du na prozdrowotność danego produktu. Najbardziej istotnym kryterium wyboru nie jest co ciekawe wartość energetyczna produktu, a ich skĹ‚ad, od ktĂłrego zaleĹĽy jakość skĹ‚adnikĂłw i wartość odĹĽywcza. Coraz wiÄ™ksze jest zainteresowanie moĹĽliwoĹ›ciÄ… stosowania w produkcji sĹ‚odyczy peĹ‚noziarnistej mÄ…ki, mÄ…ki bezglutenowej czy zamiennikĂłw cukru (np. stewii, ksylitolu) oraz nutraceutykĂłw. Producenci sĹ‚odyczy dostrzegajÄ… duĹĽy potencjaĹ‚ w produkcji pokarmĂłw w ramach ĹĽywnoĹ›ci   wpĹ‚ywajÄ…cej pozytywnie na samopoczucie (ang. mood food) oraz upiÄ™kszajÄ…cej (ang. beauty food). Konsumenci rĂłwnieĹĽ coraz częściej interesujÄ… siÄ™ produktami bezglutenowymi i/lub bezlaktozowymi.

Jak zmniejszyć spożycie słodyczy?

  • Refleksja nad tym kiedy najczęściej i dlaczego siÄ™gamy po sĹ‚odycze – gdy jesteĹ›my gĹ‚odni? Gdy siÄ™ nudzimy? Gdy jesteĹ›my smutni? Jest to podstawa do wszelkich dziaĹ‚aĹ„ i ich ukierunkowania.
  • Wbrew pozorom dla chcÄ…cego nic trudnego – metod na zastÄ…pienie sĹ‚odyczy jest wiele. Pierwszym krokiem jednak powinno być stopniowe ograniczenie sĹ‚odzenia napojĂłw i potraw oraz spoĹĽycia produktĂłw sĹ‚odzonych (jak np. kolorowe napoje, nektary).
  • SĹ‚odycze moĹĽemy zamieniać na inne pokarmy o sĹ‚odkim smaku, a o wiele bardziej zdrowe.
  • Warto jednak uwaĹĽać na puĹ‚apki – czÄ™sto etykieta z nazwÄ… „fit” nie idzie rzeczywiĹ›cie w parze z dobrym skĹ‚adem i jakoĹ›ciÄ… produktĂłw, dlatego waĹĽny jest nawyk czytania etykiet – cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop jÄ™czmienny, syrop kukurydziany, fruktoza – to skĹ‚adniki, ktĂłrych naleĹĽy unikać.  
  • Niekupowanie sĹ‚odyczy i nieprzechowywanie ich w domu lub pracy – trudniejszy dostÄ™p do ich.
  • Jedzenie posiĹ‚kĂłw w ciÄ…gu dnia o staĹ‚ych porach i regularnych odstÄ™pach, odpowiednio syta dieta moĹĽe być pomocna w hamowaniu apetytu na sĹ‚odkie.
  • ZwiÄ™kszenie udziaĹ‚u biaĹ‚ka w diecie – wprowadzenie produktĂłw bogatych w biaĹ‚ko – miÄ™so, ryby, jaja, nasiona roĹ›lin strÄ…czkowych, nabiaĹ‚ zapewniajÄ… wiÄ™kszÄ… sytość.
  • DobrÄ… metodÄ… bÄ™dzie wprowadzenie jednego lub dwĂłch posiĹ‚kĂłw na sĹ‚odko w ciÄ…gu dnia – moĹĽe być to danie z owocami – owsianka, jogurt naturalny z dodatkiem owocĂłw i orzechĂłw, koktajl, placuszki czy tzw. fit domowe sĹ‚odycze.
stop słodyczom
© denisfilm / 123RF

Jak zastąpić słodycze?

Orzechy

Zawierają zdrowe tłuszcze, białko, błonnik pokarmowy i wiele innych składników mineralnych i witamin oraz fitozwiązki: tokoferole, fitosterole. Ich spożywanie wiąże się z szeregiem korzyści zdrowotnych, w tym prewencją chorób układu sercowo-naczyniowego i cukrzycy typu 2. Jednak jako pokarm wysokoenergetyczny powinien być spożywany jako przekąska lub dodatek do innych posiłków w ilości 15-30 g.

Suszone owoce

Daktyle sÄ… naturalnie sĹ‚odkie, a przy tym bogate w bĹ‚onnik pokarmowy, staĹ‚y siÄ™ popularnÄ… bazÄ… dla zdrowych sĹ‚odyczy, naleĹĽy jednak pamiÄ™tać o ich wysokiej wartoĹ›ci energetycznej – daktyle suszone majÄ… kilka razy wiÄ™cej kilokalorii niĹĽ Ĺ›wieĹĽe owoce. Co bardzo korzystne, daktyle majÄ… wysokie stężenie polifenoli. Podobnie – suszone Ĺ›liwki i figi, sÄ… sĹ‚odkie, bogate w bĹ‚onnik, jednak wysokoenergetyczne, a porĂłwnaniu do nich daktyle majÄ… najwyĹĽszÄ… zawartość przeciwutleniaczy.

Zobacz rĂłwnieĹĽ
cynamonowiec

Owoce

Owoce jako naturalnie słodkie pokarmowy powinny być spożywane w ilości mniejszej niż warzywa – według Zasad Zdrowego Żywienia związanymi z Piramidą Zdrowego Żywienia Aktywności Fizycznej dla osób dorosłych codzienną porcję powinny w ¾ stanowić warzywa i ¼ owoce . Oprócz słodkiego smaku owoce są źródłem witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Owocami o wysokiej zawartości cukru są m.in. mango i winogrona (i jednocześnie mają wyższą wartość energetyczną). Dobrym sposobem na pojadanie będą drobne owoce jak malin, porzeczki, truskawki –  są niskokaloryczne (ok. 35-45 kcal/100 g – przykładowo 1 kg truskawek to 330 kcal), a przy tym bogate w przeciwutleniacze (znane z prewencji wielu schorzeń, w tym choroby układu sercowo-naczyniowego). Świeże owoce, koktajle, sałatki i chipsy owoce to tylko kilka z wielu opcji.

Domowe koktajle owocowe i jogurty owocowe

Dobry zamiennik dla produktów dostępnych sklepach najczęściej dosładzanych cukrem lub innymi substancjami słodzącymi. Wystarczy jogurt naturalny i garść ulubionych owoców z dodatkiem orzechów.

Gorzka czekolada

Czekolada króluje wśród słodyczy – zdrowszym wyborem niż tradycyjna mleczna będzie gorzka (o zawartości min.70% kakao). Jest to pokarm bogaty w przeciwutleniacze, jednak nadal jest to pokarm wysokokaloryczny, który powinien być raczej rekreacyjnym produktem w diecie.

Tzw. Fit SĹ‚odycze

Domowe i te na sklepowych półkach – nie wszystkie z nich mają zdrowe składy, więc uważnie powinno czytać się etykiety – słodycze słodzone miodem, syropem z agawy, cukrem trzcinowym czy kokosowym mają zbliżoną wartość odżywczą do tych słodzonych zwykłym cukrem. W przypadku „zdrowych batonów” powinno wybierać się te produkowane z użyciem pełnoziarnistych produktów, orzechów czy bakalii. Słodycze takie można również samodzielnie przygotować w domu jako ciastka, ciasteczka, babeczki z kubeczka (mug cake), batony.

Nasiona chia i puddingi na ich bazie

Kilka lat temu całkowicie zdominowały blogi kulinarne. Zalane nasiona pęcznieją tworząc gęstą galaretową substancję – puddingi chia są bardzo syte, zasobne w białko, błonnik pokarmowy, a także inne składniki: w tym kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Tak jak tradycyjne sĹ‚odycze sÄ… bogate w cukier i tĹ‚uszcze, to ich zamienniki (w zaleĹĽnoĹ›ci od uĹĽytych skĹ‚adnikĂłw) sÄ… zasobne w biaĹ‚ko, bĹ‚onnik pokarmowy oraz wiele skĹ‚adnikĂłw mineralnych i witamin. Zwracać trzeba jednak uwagÄ™ na wartość energetycznÄ… takich produktĂłw, poniewaĹĽ nie zawsze sÄ… niskoenergetyczne.  

Przepisy na przykładowe fit słodycze

fit słodycze
© choreograph / 123RF

Kulki mocny (15 sztuk)

  • 100 g suszonych daktyli,
  • po 50 g: nasion dyni, sezamu, wiĂłrkĂłw kokosowych,
  • 25 g owocĂłw goji,
  • 25 g oleju kokosowego

Daktyle zalać gorącą wodą i odczekać do namoknięcia około 2 godzin. Następnie wylać wodę, usunąć pestki i dokładnie zmiksować. Olej kokosowy rozpuścić, wymieszać z daktylami, wiórkami, sezamem, nasionami dyni i owocami goji. Z masy uformować kulki. Jeśli masa jest zbyt płynna można ją schłodzić.

Batony bananowo-orzechowe (5 sztuk)

  • 120 g banana,
  • 50 g suszonych daktyli bez pestek,
  • 40 g nasion sĹ‚onecznika,
  • 40 g kakao,
  • 30 g mielonego lnu,
  • 50 g orzechĂłw laskowych,
  • 20 g nasion z konopi,

Suszone daktyle zalać gorącą wodą, odstawić, a następnie zmiksować po wystygnięciu. Dodać pozostałe składniki i wszystko ponownie zmiksować. Masę schłodzić tak, aby dała się kształtować. Podzielić na 5 części, każdą osobo zapakować w papier do pieczenia. Włożyć do pojemnika do lodówki lub zamrozić.

Czekoladowy mug cake (babeczka z kubeczka) (1 porcja):

  • 4 Ĺ‚yĹĽeczki dowolnej mÄ…ki
  • 1 Ĺ‚yĹĽeczka sĹ‚odzidĹ‚a (np. ksylitol)
  • 2 Ĺ‚yĹĽeczki kakao
  • 1 jajko
  • odrobina (dosĹ‚ownie czubek Ĺ‚yĹĽeczki) proszku do pieczenia
  • 3 Ĺ‚yĹĽki mleka

Mąkę przesiać przez sito. Jajko wbić do miski, dodać resztę składników. Dokładnie wymieszać całość. Wlać do kubka ceramicznego i wstawić go na 2 minuty do mikrofalówki (ważne, aby mikrofalówka była ustawiona na pełną moc).

Chrupki z ciecierzycy (1 miska):

  • 2 szklanki ugotowanej ciecierzycy,
  • 1 Ĺ‚yĹĽeczka cynamonu cejloĹ„skiego,
  • 1 Ĺ‚yĹĽeczka miodu,

Ciecierzycę posypać w misce cynamonem, potrząsnąć energicznie, by cynamon równo pokrył wszystkie ziarna. Wysypać ciecierzycę na blaszkę wyłożoną papierem i piec w temperaturze 190 °C przez około 15 minut, aż będzie złota i lekko przypieczona. Na koniec polać łyżką miodu.

Źródła:

  1. Kowalska A., Rola słodyczy oraz dań typu Fast food w żywieniu dzieci i młodzieży szkolnej (na podstawie badań ankietowych uczniów z Wrocławia i podregionu Wrocławskiego).  Stowarzyszenie Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu, Roczniki Naukowe, tom VII, zeszyt 3. 62-65.
  2. Szczepańska E., Piórkowska K., Niedworok E., Muc-Wierzgoń M., Konsumpcja słodyczy i napojów wysokosłodzonych w aspekcie występowania otyłości na przykładzie dzieci zamieszkujących obszary miejskie i wiejskie, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii 2010, tom 6, nr 2, 78–84.
  3. Kaniewska E., Gaździńska A., Jagielski P., Gaździński S., Wyleżoł M., Ocena częstotliwości spożycia wybranych produktów spożywczych przez chorych zakwalifikowanych do zabiegowego leczenia otyłości, Hygeia Public Health 2016, 51(1): 66-70.
  4. Jeznach M, Jeżewska-Zychowicz M, Kosicka-Gębska M. Konsumpcja słodyczy i jej społeczno-kulturowe uwarunkowania, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2011, 92(4): 806-809.
  5. Jeżewska-Zychowicz M, Jeznach M, Kosicka-Gębska M. Zachowania młodych konsumentów na rynku czekolady i batonów–wybrane aspekty. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego. Problemy Zarządzania, Finansów i Marketingu 2010, 16: 247-258.
  6. Kosicka-Gębska M., Jeznach M., Jeżewska-Zychowicz M., Spożycie słodyczy a poglądy konsumentów o ich wpływie na zdrowie i funkcjonowanie człowieka. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. –XLIV, 2011, 3, str. 999 -1004.
  7. Miśniakiewicz M., Innowacyjność a oczekiwania konsumentów na rynku wyrobów cukierniczych, Innowacyjne rozwiązania w technologii żywności i żywieniu człowieka, 2016.
  8. Huang H., Chen G., Liao D., Zhu Y., Xue X., Effects of Berries Consumption on Cardiovascular Risk Factors: A Meta-analysis with Trial Sequential Analysis of Randomized Controlled Trials. Sci Rep. 2016, 23;6:23625.
  9. Veldhorst M., Smeets A., Soenen S., Hochstenbach-Waelen A., Hursel R., Diepvens K., Lejeune M., Luscombe-Marsh N., Westerterp-Plantenga M. Protein-induced satiety: effects and mechanisms of different proteins. Physiol Behav. 2008 23;94(2):300-7.
  10. https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/piramida-zdrowego-zywienia-i-aktywnosci-fizycznej-dla-osob-doroslych
  11. Ros E., Health benefits of nut consumption. Nutrients. 2010 Jul;2(7).
  12. Manickavasagan A., Mathew T.A., Al-Attabi Z.H., Al-Zakwani I.M., Dates as a substitute for added sugar in traditional foods – A case study with idli, Emir. J. Food Agric. 2013. 25 (11): 899-906
  13. Pilska M, Nesterowicz J (2016) Emotional Determinants of Sweets Consumption. J Nutr Health Sci 3(4): 405.
  14. Jarosz M. (red.), Normy Żywienie dla populacji polskiej, wyd. IŻŻ, Warszawa 2017.
  15. Bates I., Sportowe kalorie, PZWL, wyd. Warszawa 2017.
  16. https://www.dietoswiat.pl/ciastko-z-mikrofali-czyli-smaczny-i-szybki-mug-cake
  17. Naklicka-Kleser J., Zdrowe łakocie – domowe słodycze dla dzieci. wyd. Zwierciadło, Warszawa 2019.