Smart Shopping – Doktor Ania [RECENZJA]

smart shopping doktor ania

Smart Shopping to pierwsza książka bardzo dobrze znanej Doktor Ani, która swoją działalnością w mediach społecznościowych zmieniła podejście do zdrowego odżywiania niejednej osoby. Jest to jedyna w swoim rodzaju publikacja o zdrowym podejściu nie tylko do tego co znajdzie się na talerzu naszym i naszych bliskich, ale przede wszystkim o tym jak nie dać się oszukać producentom  i reklamom.

Tytuł: Smart shopping. Kupuj świadomie! Żyj zdrowiej!
Autor: Anna Makowska
Wydawnictwo: Burda Media
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 240

Podstawy smart shoppingu

Już na początku lektury naszą uwagę przykuwa hasło to nie jest książka o zdrowym odżywianiu. I rzeczywiście – nie jest. Jest to analiza produktów dostępnych w sklepach spożywczych, gdzie wraz z autorką raz na zawsze możemy rozszyfrować to co producenci umieszczają na etykietach.

Książka została podzielona na dwie części – część ogólną i szczegółową. W pierwszej z nich zapoznamy się z pojęciami dotyczącymi żywności, suplementów diety, najczęstszymi błędami popełnianymi w czasie zakupów oraz z dekalogiem świadomego konsumenta, przypominającym nam nie tylko o naszych powinnościach, ale przede wszystkim o prawach, które posiadamy jako konsumenci.  W części szczegółowej podzielonej aż na 21 rozdziałów znajdziemy opisy poszczególnych grup żywności, począwszy od warzyw i owoców przez produkty zbożowe, słodycze, na żywności dla dzieci kończąc.

W podsumowaniu autorka zawarła kolejne zasady, które mają usystematyzować zdobytą wiedzę. Nie wszystko naraz –  istotne jest, aby zmiany w naszym podejściu do zdrowego stylu życia nie zachodziły gwałtownie. Nic na siłę, nikt nie jest idealny i nie o to w tym chodzi. Chodzi o świadomość i o umiejętność wyboru lepszych, zdrowszych produktów.

Świadome robienie zakupów i odżywianie jest trochę jak jazda na rowerze. Raz złapiesz temat i jedziesz. Możesz później udoskonalać styl jazdy, kupić lepszy sprzęt, nauczyć się akrobacji, ale nadal jedziesz do przodu.

Lepsza lista zakupów

Ostatnim rozdziałem jest lista zakupów – czyli prosta ściąga tego co powinno znaleźć się w lodówce każdego z nas, z podziałem na tych, którzy niekoniecznie lubią gotować, osoby uprawiające sport, czy tych, którzy w natłoku obowiązków mają mało czasu na wszystko.

Zobacz również
katabolizm mięśnie

Podsumowanie

Książkę szczególnie polecam osobom, dla których zdrowy sposób odżywiania wydaje się pojęciem trudnym i abstrakcyjnym, a zdrowa żywność kojarzy się z czymś drogim i niedostępnym. W szczególności dla tych, którzy powtarzają, że nie mają czasu na dokładne studiowanie etykiet.

Lektura na pewno pomoże zrozumieć, że poświęcenie kilku minut więcej na świadome zakupy zaprocentuje w przyszłości lepszym zdrowiem. Będzie to ciekawa propozycja dla osób chcących prowadzić zdrowy styl życia, która pomoże zweryfikować napływające zewsząd mity żywieniowe.

Idealna propozycja również dla dietetyków, którzy planując jadłospisy powinni pamiętać, jakie pułapki czekają pacjentów podczas zakupów spożywczych. Prosty, zrozumiały przekaz jest dodatkowym atutem tej książki.