Smartwatche i smartbandy w arsenale dietetyka

smartwatche smartbandy

Ostatnie lata przyniosły rosnące zainteresowanie nowinkami elektronicznymi, które wspierają zdrowy styl życia. Jednym z najtrudniejszych punktów w wywiadzie dietetycznym jest często odpowiednie zmierzenie realnej aktywności pacjenta.

Pacjenci mają tendencję do zawyżania swojej aktywności fizycznej – zazwyczaj musimy polegać na deklaracji, co sprawia, że rozstrzał potrafi być duży.

Weźmy przykład 30-letniego mężczyzny o wzroście 180 cm i wadze 75 kg. Siedzący tryb życia oznacza dla niego 2541 kcal całkowitej przemiany materii. Przy dużej aktywności fizycznej mówimy już o CPM rzędu 3580 kcal. Różnica 1000 kcal to jeden duży posiłek.

Pomocą w tym względzie mogą okazać się precyzyjne pomiary ze smartwatchy lub smartbandów, które stają się coraz popularniejsze. Warto je wykorzystać, aby stwierdzić jak aktywna jest dana osoba. Są to gadżety co raz popularniejsze – do niedawna zarezerwowane raczej dla zawodowych sportowców. Obecnie mocno się spopularyzowały a ich koszt potrafi być bardzo przystępny bez dużych strat na funkcjonalności.

Ale po kolei – czym są smartwatche i smartbandy i na co zwracać uwagę?

Smartwatche

Smartwatche to bardziej po polsku inteligentne zegarki. To urządzenia, których nazwanie „zegarkiem” jest dość krzywdzące. To tak jakby obecne smartfony nazwać „urządzeniem do dzwonienia”. Smartwatche to połączenie zegarka i wybranych funkcji smartfona. Ze względu na swoją specyfikę posiadają bardzo często funkcję śledzenia dziennej aktywności – absolutne minimum dla dietetyka to sprawdzenie ilości kroków.

Niektóre modele idą dalej – szczególnie po połączeniu z aplikacjami śledzącymi ćwiczenia – trzeba mieć jednak na uwadze, że do szacunków o spalanych kaloriach w ramach urządzenia należy podejść z przymrużeniem oka i raczej traktować jako pewne przybliżenie – chociażby ze względu, że nie są w stanie uwzględnić takich czynników jak warunki otoczenia.

Najpopularniejsze marki pokrywają się z największymi producentami smartfonów – Apple, Samsung, Huawei, Więcej modeli smartfonów możecie znaleźć pod linkiem: smartwatche.

Zobacz również
chemioterapia

Smartbandy

Smartbandy to urządzenia bardziej wyspecjalizowane. Zwykle ich główną funkcją jest śledzenie aktywności oraz analiza postępów w treningu. Wyświetlacz i budowa są przystosowane do tego celu. Zazwyczaj możemy tutaj liczyć tak samo na komunikację ze smartfonem, integrację z głównymi aplikacjami fitness. To co częściej pojawia się – to taki funkcje jak GPS, czasami także pulsometr, wysokościomierz. Dzięki sprzężeniu z aplikacjami internetowymi możemy już w domowym zaciszu po treningu sprawdzić jego rezultaty.

Urządzenia tego typu są częściej wybierane przez sportowców i sportowców – amatorów. Do czołowych producentów tego typu urządzeń należą między innymi Fitbit, Garett, Garmin. Więcej marek i okazji znajdziecie pod linkiem: smartbandy.

Podsumowanie

Niezależnie od tego ile funkcji ma urządzenie z którego korzystamy do mierzenia aktywności: warto te dane wykorzystać do mierzenia aktywności pacjenta. Pozwoli to celniej zaplanować kolejne kroki interwencji żywieniowej.