Sok aloesowy a zdrowie

sok aloesowy

Wokół aloesu i jego dobroczynnych właściwości krąży wiele pogłosek, których jedynie część była zbadana naukowo na reprezentatywnej grupie badanych. Wiele z zastosowań tej rośliny było odnotowywane jeszcze w czasach starożytnych. Dzisiaj pełnymi garściami czerpią z nich koncerny kosmetyczne i producenci z branży medycyny alternatywnej. A co na to współczesna nauka?

sok aloesowy
Ivan Kmit / 123RF

Czy picie soku aloesowego przynosi potwierdzone korzyści dla zdrowia?

Na przykład badania oparte na randomizowanej grupie badanych, z zastosowaniem grupy kontrolnej, z podaniem placebo, wykazały, że picie soku z aloesu nie przynosi jakichkolwiek pozytywnych skutków w terapii zespołu jelita drażliwego. Wykazano natomiast, że w schorzeniu tym może pomóc inny środek roślinny – a mianowicie olejek z mięty pieprzowej.

Doniesienia naukowe dotyczące leczniczego działania preparatów pochodzących z aloesu (stosowanych doustnie) są mocno przesadzone a biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia na temat możliwości wywoływania zapalenia wątroby przez środki na bazie tej rośliny, stosowanie ich powinno być ograniczone lub / i konsultowane z lekarzem.

Oczywiście preparaty z aloesu stosowane miejscowo są akceptowane powszechnie jako przynoszące ulgę przy kuracji oparzeń II stopnia i przyspieszające gojenie.