Sposób na Hashimoto. Jak w 31 dni zwalczyć objawy choroby [RECENZJA]

sposób na hashimoto
Tytuł: Sposób na Hashimoto. Jak w 31 dni zwalczyć objawy choroby
Autor: Karen Frazier
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo: Buchmann / GW Foksal
Ilość stron: 304
sposób na hashimoto

Choroba Hashimoto, jest jedną z najczęściej diagnozowanych obecnie chorób tarczycy. Szacuje się że w samych Stanach Zjednoczonych problem ten dotyczy 14 milionów osób. W Polsce ta autoimmunologiczna choroba tarczycy jest coraz częściej diagnozowana również u młodych kobiet, które poszukują sprawdzonych informacji dotyczących terapii jak i żywienia przy Hashimoto.

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej popularnonaukowych lub poradnikowych pozycji przybliżających problematykę choroby Hashimoto jednak jak zawsze należy zachować czujność przy dokonywaniu wyboru.

O autorce

Książka Karen Frazier to nowość na polskim rynku wydawniczym która ukazała się w 2018 roku nakładem wydawnictwa Buchmann. Autorka od ponad 20 lat cierpi na Hashimoto i wiele porad, pomysłów i przepisów zaczerpnęła z własnych doświadczeń z tą chorobą.

Książkę zakwalifikowałabym raczej w obszary dietetyki alternatywnej z uwagi na dość niekonwencjonalne podejście Karen Frazier do żywienia w Hashimoto. Wynikać to może z faktu, że autorka nie ma wykształcenia medycznego czy dietetycznego i jak sama przyznaje, we wstępie książki, wiele lat pracowała jako trener personalny i wiadomości dotyczące żywienia czerpała z różnych czasopism. Razem z mężem, który przeszedł zawał serca postanowili postawić na zdrowe odżywianie i wybrali dietę paleo a właściwie jej pewną modyfikację, którą Karen Frazier opisała w książce „Sposób na Hashimoto, Jak w 31 dni zwalczyć objawy choroby”.

Co w środku?

Książka podzielona jest na trzy części – pierwsza dotyczy zagadnień związanych z chorobą Hasimoto i wpływu diety na przebieg choroby, druga to opracowany plan działania (faza eliminacji i ponownego wprowadzania wykluczonych produktów). Trzecia część to przepisy i informacje dodatkowe zawierające porady praktyczne np. jakie posiłki wybierać poza domem.

Z diety zaproponowanej przez panią Karen Frazier w Sposobie na Hashimoto, wykluczyć należy między innymi gluten, ziarna w tym owies, ryż, żyto soję, kukurydzę, warzywa strączkowe, nabiał, wiele gatunków ryb, warywa psiankowate, orzechy, słonecznik, sezam, nasiona dyni i oczywiście cukry proste, alkohol, kofeinę i żywność przetworzoną. Co zostaje po takiej eliminacji? Myślicie że chociaż zjecie sobie trochę owoców czy warzyw? Nic z tego : -)  Autorka podaje „Parszywą 12” którą stanowią „najbardziej zanieczyszczone pestycydami warzywa i owoce” – chcecie wiedzieć które? Zajrzyjcie do „Sposobu na Hashimoto”

W dajszej części książki znalazły się zalecenia co do postępowania żywieniowego w omawianej chorobie poprzedzone 3-dniową fazą oczyszczania polegającą na „wyeliminowaniu wszystkich składników przyczyniających się do nasilenia objawów choroby”.

Przykładowy jadłospis na jeden z 28 dni diety podaje

Śniadanie : jajka sadzone z boczkiem i placuszki ze słodkich ziemniaków;

Zobacz również
dysbioza jelitowa

Obiad: sałatka jajeczna na sałacie masłowej

Kolacja: pieczeń wołowa z chimichurri i frytkami z białej rzodkwi.

Resztę dopowiedzcie sobie sami.

Książkę poleciłabym…osobom o mocnej wątrobie :- )

sposób na hashimoto