Sprawozdanie: Konferencja MIKROBIOTA 2018

Avatar photo

W dniu 19 maja 2018 roku w Warszawie odbyła się konferencja „Mikrobiota” zorganizowana przez Instytut Mikroekologii. Wydarzenie cieszyło się wielkim zainteresowaniem i dużą frekwencją (na auli zasiadło blisko 200 osób). Organizatorom udało się zgromadzić świetnych prelegentów zarówno ekspertów teoretycznych jak i lekarzy praktyków, którzy często w swoich wykładach odwoływali się do własnych doświadczeń w pracy z pacjentami.  Plan konferencji był dość napięty stąd dość duża dyscyplina czasowa prelekcji i pytań z widowni mogła pozostawiać lekki niedosyt przede wszystkim widzów, którzy z zaangażowaniem brali udział w merytorycznych dyskusjach po każdym z wykładów.

Organizatorzy podzielili konferencję na trzy sesje gdzie w pierwszej udział wzięli dr n med. Anna Modelska – Ziółkiewicz, lek med. Sławomir Laber i dr hab. med. Jan Mazela. Tematy które zostały omówione w tej części konferencji dotyczyły choroby Hashimoto w aspekcie jelit, zasiedlającej ją mokrobioty oraz odpowiedniej diety. Obecnie dieta w chorobie Hashimoto obrosła w wiele kontrowersji i sprzecznych zaleceń. Na szczęście pani doktor Modelskiej – Ziółkiewicz udało się rozwiać w tej kwestii wszelkie wątpliwości. Pan profesor Mazela objaśnił zaś znaczenie i złożoność procesu kolonizacji prawidłową mikroflorą noworodków.

W drugiej sesji udział wzięli między innymi dr Andreas Schwiertz i dr hab. n med. Jarosław Kwiecień – przedział poruszanych tematów był bardzo szeroki. Wykładowcy poruszyli zagadnienia insulinooporności w aspekcie PCOS, a także znaczenia mikrobioty jelitowej w epigenetycznych uwarunkowaniach chorób przewlekłych.

W ostatniej popołudniowej sesji wykłady wygłosili min. dr Anna Basińska, dr n med. Mirosława Gałęcka i prof. dr hab. n med. Peter Konturek. W tej części konferencji prelekcje dotyczyły przede wszystkim probiotyków – znalazło się tu kilka wskazówek dla konsumentów w jaki sposób poruszać się po ofercie handlowej przygotowanej przez producentów tego typu preparatów. Pani doktor Gałęcka przedstawiła procedurę terapii mikrobiologicznej i wskazała na wysoką skuteczność tego typu metody postępowania wdrażanej wśród pacjentów. Konferencję zakończył wykład dotyczący nowych perspektyw w transferze kału i terapii pacjentów z różnymi zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego.

Konferencja zgromadziła wielu wystawców produktów probiotycznych, uczestnicy mieli okazję zapoznać się a aktualną ofertą rynkową i zróżnicowanymi formami preparatów zawierających żywe kultury bakterii.

Podsumowanie

Obecnie temat mikrobioty jelitowej jest jednym z chętniej zgłębianych przez naukowców. Powstaje coraz więcej prac badawczych w tej dziedzinie i odkrywane są coraz to nowe aspekty działania ludzkiego mikrobiomu. Jednak wiele kwestii wymaga jeszcze pogłębionej analizy. Konferencja „mikrobiota” była dobrą okazją do zapoznania się z nowymi doniesieniami w tej dziedzinie a prelegenci zadbali o jej wysoki poziom merytoryczny. Jako portal dietetycy.org.pl cieszymy się, że mogliśmy objąć patronatem medialnym to wartościowe wydarzenie i mamy nadzieję do ponownego zobaczenia na rok na „Mikrobiocie”.

Fotorelacja

Kliknij, aby odtworzyć: