Stany Zjednoczone – jak styl życia wpływa na przeciętną długość życia?

Avatar photo
usa

Przestrzeganie pięciu zdrowych zasad dotyczących stylu życia – zdrowa dieta, regularne ćwiczenia, utrzymywanie masy ciała w graniach normy, spożywanie umiarkowanej ilości alkoholu i nie palenie tytoniu – w wieku dorosłym może wydłużyć życie o ponad dekadę, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Harvard TH Chan School of Public Health (USA).

Naukowcy odkryli również, że kobiety i mężczyźni w Stanach Zjednoczonych, którzy utrzymywali najzdrowszy styl życia, mieli o 82% mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia i 65% mniejsze ryzyko zgonu z powodu nowotworu w porównaniu z osobami o najmniej zdrowym stylu życia. Wnioski sformułowano na podstawie danych z 30-letnich obserwacji. To badanie jest pierwszą kompleksową analizą wpływu określonych czynników ryzyka na oczekiwaną długość życia w USA. Wyniki opublikowano w „Circulation”.

Amerykanie mają krótszą przeciętną długość życia – 79,3 lat – niż prawie wszystkie inne kraje o wysokim dochodzie. Stany Zjednoczone zajęły 31. miejsce na świecie pod względem średniej długości życia w 2015 r.

Badacze z Harvard Chan przeanalizowali dane z 34 lat na temat 78 865 kobiet oraz dane na temat 44 354 mężczyzn z 27 lat. Osoby te uczestniczyły odpowiednio w badaniu Nurses’ Health Study oraz Health Professionals Follow-up Study. Naukowcy przyjrzeli się pięciu czynnikom stylu życia, do których zaliczono: nie paleniu tytoniu, niskie wskaźniki masy ciała (BMI=18,5-24,9 kg/m2), co najmniej 30 minut lub dłużej dziennej umiarkowanej do intensywnej aktywności fizycznej, umiarkowane spożycie alkoholu (150 mililitrów wina w przypadku kobiet i do 300 mililitrów wina w przypadku mężczyzn) i przestrzeganie zdrowej diety.

Naukowcy oszacowali, że oczekiwana długość życia dla uczestnika w wieku 50 lat, który nie przestrzega powyższych zasad wynosiła następne 29 lat dla kobiet i następne 25,5 lat dla mężczyzn. Natomiast dla tych osób, które prowadziły styl życia uważany za zdrowy, przewidywana dalsza długość życia w wieku 50 lat wynosiła następne 43,1 lat dla kobiet i następne 37,6 lat dla mężczyzn. Podsumowując, kobiety, które zachowały wszystkie pięć zdrowych nawyków, zyskały przeciętnie 14 lat życia, a mężczyźni –  12 lat, w porównaniu z tymi, którzy nie przestrzegali wspomnianych zasad. Uczestnicy badania, którzy prowadzili zdrowy tryb życia z o 74% mniejszym prawdopodobieństwem umierali w czasie powyższych badań.

Zobacz również
tłuszcze trans

Badanie to podkreśla istotę przestrzegania zdrowych nawyków związanych ze stylem życia dla populacji Stanów Zjednoczonych.

Źródło: Yanping Li, An Pan, Dong D. Wang, Xiaoran Liu, Klodian Dhana, Oscar H. Franco, Stephen Kaptoge, Emanuele Di Angelantonio, Meir Stampfer, Walter C. Willett, Frank B. Hu. Impact of Healthy Lifestyle Factors on Life Expectancies in the US Population. Circulation, 2018