Stężenie estrogenu w mózgu a spożycie kwasów tłuszczowych omega-3

Avatar photo
omega 3

Naukowcy coraz częściej doceniają rolę estrogenów w zdrowiu mózgu. Po raz pierwszy zauważono, że produkcja estrogenu w mózgu jest bezpośrednio związana z obecnością kwasu dokozaheksaenowego (DHA).

Epilepsja a DHA

Epilepsja jest zaburzeniem neurologicznym charakteryzującym się spontanicznymi, nawracającymi napadami. Uważa się, że estrogen, który jest hormonem najbardziej znanym ze swojej roli w rozwoju seksualnym i reprodukcyjnym – może nasilać epizody padaczkowe u osób z epilepsją. Jednak niektóre obserwacje wykazały, że hormon może mieć rzeczywiście przeciwny skutek. Poprzednie badania wskazują również, że napady padaczkowe można zmniejszyć dzięki DHA, kwasowi tłuszczowemu omega-3.  Biorąc pod uwagę możliwość, że zarówno estrogen, jak i DHA mogą przyczyniać się do tłumienia napadów padaczkowych, naukowcy postanowili określić, czy istnieje korelacja między wyżej wymienionymi.

Synteza DHA powiązana z produkcją estrogenu

DHA występuje w tłustych rybach morskich. Jego bogatym źródłem są łosoś, śledź i makrela. Najnowsze badania z Uniwersytetu w Hiroszimie łączą syntezę DHA z produkcją estrogenu.  Naukowcy postanowili zbadać wpływ DHA na występowanie napadów padaczkowych. Wyniki badań opublikowano w Scientific Reports.

Eksperyment przeprowadzono na trzech grupach myszy, które w czasie 4 tygodni podawano diety na bazie olejów. Pierwsza grupa otrzymywała olej sojowy, druga olej z nasion bawełny, a trzecia – także olej z nasion bawełny, ale z dodatkową suplementacją DHA.

Po 28 dniach trzem grupom podano leki wywołujące drgawki. W pierwszej grupie drgawki trwały krócej niż w grupie karmionej olejem z nasion bawełny.  Naukowcy stwierdzili, że występowanie napadów padaczkowych było znacznie opóźnione u myszy, którym podawano olej sojowy, w porównaniu z dietą bogatą w olej z nasion bawełny. Trzecia grupa, suplementowana kwasem DHA była najbardziej oporna na drgawki. To potwierdza, że DHA odgrywa rolę w zapobieganiu napadom drgawkowym. Stwierdzono, że myszy karmione olejem sojowym miały dwukrotnie wyższe stężenie estrogenu. Myszy karmione nasionami z dodatkiem DHA miały najwyższy poziom hormonu, co sugeruje, że produkcja estrogenów wpływa na napady padaczkowe i że jest bezpośrednio związana z obecnością DHA.

Stężenie estrogenu a spożycie kwasów omega-3

Aby udowodnić związek między stężeniem estrogenu a spożyciem kwasów tłuszczowych omega-3, przeprowadzono drugie doświadczenie – jedna grupa myszy była ponownie karmiona olejem z nasion bawełny, a inna druga olejem z nasion bawełny i otrzymywała dodatkowo DHA. Ponadto, trzecia grupa była karmiona olejem z nasion bawełny z suplementami DHA, a także dostawała Letrozol  (lek zapobiegający syntezie estrogenu).

Następnie każda grupa otrzymywała leki indukujące napady drgawek. W grupie, w której podawano Letrozol napady drgawkowe stwierdzono wcześniej niż w grupie suplementowanej DHA, co potwierdza znaczenie estrogenów w zapobieganiu napadom drgawkowym.

Oczekuje się, że odkrycia te przyczynią się do rozwoju farmakoterapii padaczki i dalszych badań nad związkiem między spożyciem lipidów a zdrowiem mózgu.

Zobacz również
hiperstrogenizm

Źródło:

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/08/170817092813.htm

http://www.medicalnewstoday.com/articles/319042.php