Teraz czytasz
Suplementacja witamin i minerałów u niemowląt

Suplementacja witamin i minerałów u niemowląt

Bogna Andrzejczak
suplementacja u niemowląt

Czy moje dziecko powinno profilaktycznie dostawać preparaty witaminowe?

Witaminy stanowią niezbędny składnik diety. Warunkują prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów organizmu i odpowiadają za przebieg wielu ważnych dla życia procesów przemiany materii. Wbrew powszechnym opiniom profilaktyczne podawanie witamin i minerałów nie jest niezbędne, a nawet może być niekorzystne dla organizmu. Wystarczającym źródłem witamin i minerałów jest prawidłowo zbilansowana dieta. Na rynku dostępne są produkty, szczególnie dla niemowląt i małych dzieci, wzbogacone w niektóre minerały i witaminy. Jeżeli dziecko spożywa produkty wzbogacone i jednocześnie przyjmuje suplement diety, ryzyko przedawkowania konkretnych witamin i składników mineralnych jest bardzo duże. Tym bardziej, że jak pokazują badania, ponad połowa rodziców nie zdaje sobie sprawy, że podaje swoim dzieciom tego rodzaju żywność.

Kiedy stosować suplementację?

Uzupełnianie witamin jest konieczne, gdy pojawią się objawy ich niedoboru, podczas leczenia niektórych chorób oraz podczas stosowania niedoborowych diet. Decyzja o zastosowaniu suplementacji należy jednak do lekarza. Pamiętajmy, że dzieciom poniżej 3. roku życia nie należy podawać żadnych witamin bez konsultacji z pediatrą. Samodzielne podawanie witamin dzieciom może doprowadzić do ich przedawkowania. Największe ryzyko występuje w przypadku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K), ponieważ ich nadmiar nie jest usuwany z moczem i dochodzi do ich kumulacji w organizmie. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia może być przedawkowanie witaminy A i D, dlatego zawsze należy je dawkować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Jakie witaminy podawać profilaktycznie?

Wyjątkiem jest podaż witaminy D i K u niemowląt. Dzieci karmione wyłącznie piersią dostają witaminy z mlekiem mamy. W pokarmie kobiecym ilość witaminy D i K nie jest wystarczająca aby w pełni zaspokoić potrzeby dziecka, dlatego należy pamiętać o dodatkowym podawaniu tych witamin. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym zwykle otrzymują zalecaną dawkę witaminy D w dziennej porcji mleka (400 j.m.). Jeżeli niemowlę wypija odpowiednią ilość mleka (600- 1000 ml w zależności od produktu) nie ma potrzeby dodatkowej podaży tej witaminy. Jeżeli niemowlę jest karmione sztucznie, nie należy podawać dodatkowo witaminy K, mleka modyfikowane zawierają wystarczającą ilość tej witaminy. Natomiast jeżeli dziecko jest karmione piersią i jednocześnie jest dokarmiane mlekiem modyfikowanym, podawanie witaminy D i K zależne jest od ilości zjadanego mleka modyfikowanego. Decyzję o podawaniu witamin i ustalenie dawki należy zostawić lekarzowi.

Zobacz również
suplementy diety odchudzanie

Jak podawać witaminę D i K?

Dzienna dawka witaminy D dla dziecka karmionego wyłącznie piersią to 400 jednostek międzynarodowych (j. m.), podajemy ją od około 8. doby życia do ukończenia 1. roku życia. Witaminę K podajemy od 2. tygodnia życia do ukończenia 3. miesiąca życia, w dawce 25ug/dobę. Obecnie na rynku dostępne są preparaty w kapsułkach typu „twist-off”, które zawierają odpowiednią dawkę witaminy D i K. Zastosowanie takich preparatów chroni przed niezamierzonym przedawkowaniem. Preparat najlepiej podać podczas posiłku, ponieważ obie witaminy są rozpuszczalne w tłuszczach.

Piśmiennictwo:

  1. http://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/wytyczne/show.html?id=49024
  2. http://www.aptekarzpolski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=837&Itemid=86
  3. http://pediatria.mp.pl/zywienie/show.html?id=52608

Więcej podobnych artykułów w działach:

0 0 głosuj
Oceń artykuł :-)
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie swoje komentarze