Advertisement

Suplementacja witaminami stratą pieniędzy?

Avatar photo
Suplementacja witaminami stratą pieniędzy

Takie kontrowersyjne pytanie stawiają naukowcy w artykułach opublikowanych niedawno w Annals of Internal Medicine. Autorzy przytaczają wyniki badań, które nie tylko wskazywały, że wiele multiwitamin dostępnych na rynku (amerykańskim) jest nieskuteczna ale część jest wręcz szkodliwa. Tym samym coraz głośniej mówi się tam o tym, że większość witamin najlepiej omijać szerokim łukiem.

Dowody przeciwko suplementom

Przytoczone badanie, które świadczy przeciwko multiwitaminom to między innymi dwunastoletni projekt oparty na kilku tysiącach badanych osób starszych, którym przez ten okres dawano multiwitaminy albo placebo. Wyniki okazały się zaskakujące – pomimo, że multiwitaminy posiadają szereg składników, które powinny pomóc w zachowaniu funkcji poznawczych na wysokim poziomie, to badacze nie zauważyli żadnej różnicy między placebo a suplementami.

Innym badaniem, które przytaczają autorzy, jest projekt mierzący wpływ dużych dawek suplementacji witaminami na ryzyko zachorowania i śmierci na choroby układu krwionośnego. Jak można się domyślić – również tutaj nie zauważono żadnego wpływu witamin. Z drugiej strony nie odnotowano negatywnego wpływu suplementów na zdrowie pacjentów.

Zobacz również
peptydy

Źródło: medicalnewstoday.com