Suplementy diety w diecie młodych osób – nowe badanie

Avatar photo
suplementy diety

Spożywanie suplementów diety sprzedawanych w celu wsparcia redukcji masy ciała, budowania masy mięśniowej czy dodających energii, wiązało się ze zwiększonym ryzykiem poważnych zdarzeń medycznych u dzieci i młodych dorosłych w porównaniu do przyjmowania witamin, jak wynika z nowych badań prowadzonych przez Harvard TH Chan School of Public Health. Badanie wykazało, że w porównaniu z witaminami tego typu suplementy wiązały się z prawie trzykrotnie wyższą częstością poważnych skutków medycznych u młodych osób.

Suplementy diety u młodych osób

FDA (ang. U.S. Food and Drug Administration) wydała liczne ostrzeżenia o suplementach wspomagających odchudzanie, rozbudowę masy mięśniowej, dodających energii, poprawiających wyniki sportowe czy funkcje seksualne. Wiemy, że produkty te są powszechnie sprzedawane i używane przez młodych ludzi. Jakie są zatem konsekwencje dla ich zdrowia? To jest pytanie, na które chcieliśmy odpowiedzieć ”- jak powiedział główny autor Flora Or, badacz z Harvard Chan School. Badanie opublikowano online w „Journal of Adolescent Health”.

Badanie

Naukowcy przyjrzeli się raportom o zdarzeniach niepożądanych dotyczących żywności i leków w okresie od stycznia 2004 r. do kwietnia 2015 r. Przeanalizowali u osób w przedziale wiekowym 0-25 lat względne ryzyko poważnych zdarzeń medycznych, takich jak przedwczesny zgon, niepełnosprawność i hospitalizacja, które były związane ze stosowaniem suplementów diety sprzedawanych w celu utraty masy ciała, rozbudowy masy mięśniowej lub dodających energii w porównaniu z przyjmowaniem witamin.

Zdarzenia niepożądane

Okazało się, że w docelowej grupie wiekowej było 977 raportów o zdarzeniach niepożądanych związanych z przyjmowaniem jednego suplementu. Wśród tych raportów około 40% dotyczyło poważnych skutków medycznych, w tym przedwczesnych zgonów i hospitalizacji.

Suplementy sprzedawane na odchudzanie, budowanie masy mięśniowej i dodające energii wiązały się z prawie trzykrotnie większym ryzykiem poważnych skutków medycznych niż stosowanie witamin. Suplementy sprzedawane jako wsparcie funkcji seksualnych i oczyszczanie jelita grubego były związane z około dwukrotnym ryzykiem poważnych skutków medycznych w porównaniu z witaminami.

Zobacz również
kwasy tłuszczowe omega 3

Podsumowanie

Stwierdzono, że wiele z tych produktów były zanieczyszczonych zakazanymi substancjami, metalami ciężkimi, pestycydami i innymi niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Inne badania łączyły suplementy wspomagające odchudzanie i rozbudowę masy mięśniowej z udarem, rakiem jąder, uszkodzeniem wątroby, a nawet przedwczesnym zgonem.

Źródło: Flora Or, Yongjoo Kim, Juliana Simms, S. Bryn Austin. Taking Stock of Dietary Supplements’ Harmful Effects on Children, Adolescents, and Young Adults. Journal of Adolescent Health, June 5, 2019;